Akita Cinsi Köpek

0
725
Akita

Akita Cinsi Köpek

Dört yüzyılı aşkın bir süredir zekâsı, gücü ve sadakatiyle Japonya’nın en gözde köpek cinsi olan Akita, muhteşem bir hayvandır. Aşın güçlü ve iridir. Ayı, yaban domuzu, geyik gibi büyük hayvan avında kullanıldığı gibi, aynı zamanda çok iyi bir bekçi köpeğidir. Ayrıca pek çok farklı görev için kullanılmıştır. Yüzyıllardır Japonların evlerini korumak için güvendikleri bu köpekle ilgili öyküler Japon kültürünün bir parçası olmuştur. Avcılıkla ilgili kahramanlıklarının yanı sıra, kuşları öldürmeden sahibine getirişi de Akita’nın özellikleri arasındadır.
Önceleri yalnızca İmparator ve soylu ailesi ile bazı nüfuzlu kişiler bu köpeğe sahip olabiliyorlardı. Renklerine göre sınıflandırılan bu cinsin türlerine çok özel adlar verilirdi. Köpeğin bakıcısı olarak seçilen aile üyesi bundan onur duyardı.

Akita Cinsi Köpek 1
Akita

Kısacası, Akita her şeyiyle Japonya’nın ulusal köpeği olmuştur.

65-70 cm. boyunda ve 30-50 kg. ağırlığındadır. Badem gözleri, iri bir kafası vardır. Kulakları sivridir.
Aşın tüylüdür, tüyleri çeşitli renklerle kanşık ten rengindedir. Gözleri koyu kahvedir.

Amerika’da II. Dünya Sava şı’nda, Pasifik’ten geri dönen askerlerin öyküleriyle tanınmış, 1972 yılında resmen kayıtlara girmiştir.

Akita, atalanndan gelen saldırganlığıyla, insan ya da hayvan meksizin, yabancılara asla güvenmeyen bir köpektir. Sevgiyle eğitilir ve diğer hayvanlarla yakmlaştmlırsa nispeten uysal olabilir. Akita cinsi bir köpeğin söz dinlemeyi öğrenmesi şarttır. Onun dengeli ilişkiler kurabilmesi ve mutlu olması sahibinin elindedir. Sadık olduğu kadar da bağımsızlığına düşkün olan bu korkusuz köpek, aile içinde huzur bulabilen ve huzur verebilen bir hayvandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here