Amerikan Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
673
Amerikan Kedisi

Amerikan Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Amerikan kedisi genellikle fare ve sıçan gibi hayvanlardan korunmak amacıyla evlerde kullanılmaktadır. Dünya üzerinde yaşanan yer değiştirmeler sonrasında Kuzey Amerika bölgesinden tüm dünyaya yayıldığı tahmin edilmektedir. 2011 kayıtlarına bakacak olursak özellikle Birleşik Devletler içerisinde en popüler ırklar listesinde sekizinci sırada yer alıyor. Oldukça atletik bir yapıya sahip olduğu için avlanma içgüdüleri de buna bağlı olarak gelişme gösteriyor.

Amerikan Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Amerikan Kedisi

Amerikan Kedisi Özellikleri

Renk : Amerikan kedileri genellikle iki farklı tüy rengine sahip olarak dünyaya geliyor. Boynun alt kısmında açık renkli tüyler ve sırt bölümünde koyu renkli tüyler ile diğer kedilerden kolay bir şekilde ayırt edilmesi mümkün oluyor.

Bakımı : Oldukça gelişmiş bir kas sistemleri olduğundan dolayı sürekli olarak hareket ederler. Buna bağlı olarak da tüy dökmeleri muhtemeldir. Ev içinde temizliği sağlamak istiyorsanız düzenli olarak dökülmüş olan tüyleri temizlemeniz gerekebilir. Amerikan kedileri genellikle tarama ihtiyacı hissetmezler.

Ev hâli : Amerikan kedileri çocuklarla iyi geçirmesine rağmen diğer evcil hayvanlar da pek de anlaşamaz. Bu yüzden de evinizde başka bir evcil hayvan varsa ikisi arasında kavga çıkması olasılığını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında ise evde bakmak için oldukça uygun bir kedidir. Özellikle köy yerlerinde, zararlı hayvanların yakalanması için size büyük oranda yardımcı olabilir.

Görünümü : Amerikan kedileri oldukça geniş bir kafatasına sahiptir. Bununla beraber omuz ve göğüs bölgesinde bulunan kaslar diğer kedilere göre daha fazladır. Böylece çok atletik bir fiziksel görünüme sahip olabilir. Kuyruk uzunluğu normal standartlarda yer almaktadır. Tüy rengi genellikle köyü olarak karşımıza çıkar ve aynı zamanda tüy yapısı kalın teller halinde bulunmaktadır..

Amerikan Kedisi Tarihi

Bahsetmiş olduğunuz bu kedi türü göçmenler tarafından Avrupa’dan kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Bu ırka sahip olan kedilerin büyük bir bölümü melez çiftleşmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu yeni melezler ise zaman içerisinde kendi arasında çiftleşerek günümüze kadar sağlıklı bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Yirminci yüzyılın başlarında keşfedilmiş olan kedi, günümüzde hala ırk geçerliliğini korumaya devam ediyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here