Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
588
Ankara Kedisi

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ankara Kedisi, dünya genelinde birçok ülke tarafından bilinmekte olan biri kedi türüdür. Ama vatanı Ankara olarak bilinmekte olan bu kedi, dünyada bulunan en eski uzun tüylü kedi ırklarının bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İlk kez 17. yüzyılın denizcileri tarafından Avrupa’ya götürülen Ankara Kedisi, zaman içinde tüm dünyada çoğalmaya başlamıştır. Günümüzde bulunmakta olan Ankara Kedileri, fiziki anlamda oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda enerji dolu kişilik özellikleri sayesinde sürekli olarak hareket etmeyi severler. İnsanlara karşı davranışlarında oldukça nazik olan bu kedi türü, uzun tüylere sahiptir. Ev içerisinde çok fazla hareket etmeyi sevdikleri için bazen yaramazlık yapabilirler.

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Ankara Kedisi

Ankara Kedisinin Özellikleri

Renk : Ankara Kedileri, genellikle beyaz renkteki tüylere sahiplerdir. Zaman zaman gri ve siyah olarak dünyaya gelseler de Ankara Kedilerinin oldukça büyük bir bölümü karbeyaz olarak bilinmektedir..

Bakımı : Çok hareketli bir kedi olan Ankara kedileri, evde bakım için uygundur. Fakat onun enerjisini atması için gerekli olan malzemeleri sağlayacak aileler, Ankara Kedisine bakmalıdır. Aksi takdirde Ankara Kedileri, enerjilerini atamadıkları zaman sürekli olarak etrafa zarar vermeye çalışabilir.

Ev Hali : Ev içerisinde koşturmayı sürekli olarak oyun oynamayı çok seven Ankara Kedileri, çocuklar ve diğer hayvanlar ile iyi geçirdikleri için evde bakmaya uygundur.

Kişilik : Sahiplerine karşı oldukça nazik ve kibar bir kişiliğe sahip olan Ankara Kedileri, kişilik olarak da diğer kedilerden çok daha özeldir..

Görünüm : Ankara Kedileri genellikle uzun vücutlu olarak dünyaya gelir. Bacakları ve kuyruğu diğer vücut uzunluklarına göre daha uzundur. Aynı zamanda bacak yapıları kaslı olduğu için sürekli olarak sıçrama hareketi yapabilir. Kemik yapısı ise oldukça düzgün bir şekilde yerleşmiştir. Erkek kediler, dişilere göre fiziki açıdan daha üstündür. Genellikle Ankara Kedileri yürürken kuyrukları ile vücutları aynı doğrultuda yer alır.

Ankara Kedisi Tarihi

 Ankara Kedisi 17. yüzyılın sonlarında, ülkemizde ortaya çıkmış ve bir zaman sonra denizciler tarafından Avrupa’ya götürülmüştür. Avrupa’ya gittikten sonra orada da üretmeye başlayan Ankara Kedileri, şu anda dünyanın geniş bir kesiminde yer alıyor..

Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here