Avusturalya’da Yaşayan Hayvanlar

1
224
avusturalyada yaşayan hayvanlar

Avusturalya’da Yaşayan Hayvanlar

Avusturalya’da yaşayan havyanlar okyanusya kıtasının büyük bir bölümünü kaplayan Avusturalya, doğal güzellikleri, tropikal iklimiyle geniş bir biyoçeşitliliğe sahiptir. Avusturalya’nın güzellikleri ve ev sahipliği yaptığı bu ülkede yaşayan bazı hayvanlar ise şunlardır:

1)Kanguru

Anavatanı Avusturalya olan kanguru, keseli hayvan olarak da adlandırılabilir. Bu keseyi yavrularını bir yerden başka bir yere taşımak için kullanır. Bu hayvanın ön ayakları kısa, arka ayakları uzundur. Hareketini ise yürüyerek değil arka ayakları üstünde zıplayıp koşarak sağlar. Kuvvetli bir canlıdır. Ayrıca uzun kuyruğu dengesini sağlamasına yardımcı olur. Boyu genel olarak 150 cm civarındadır. Kanguru tek başına değil kalabalık sürüler halinde yaşamını sürdürür. Bu sebeple sosyal canlılar grubuna girer. Ot yiyerek beslenir. Kendini savunma yeteneği yüksek olan kanguru, son zamanlarda yanlış avlanma sebebiyle sayıları azalan hayvanlardandır.

2)Tasmanya Canavarı

Bugünlerde yalnızca Tasmanya Adası’nda yaşayan bu canlı yırtıcı bir keselidir.

Vücudu oldukça güçlü olan bu canlının başı kısa ve geniş, dişleri ise sivri ve parçalamaya uygun yaratılıştadır. 6 yıllık ömürleri olan Tasmanya Canavarları, nesli tükenme tehlikesi altında olan canlılar arasındadır.

3)Dingo

Bir yaban köpeği olan Dingo, Avusturalya kıtasına özgü başka bir canlıdır. Yırtıcı bir memeli olan Dingo, bu kıtada yaşayan diğer hayvanların aksine yavrularını keselerinde taşımaz. Seyrek ağaçlı ormanlarda yaşamlarını sürdürür. Ömrü 15-20 yıldır. Sürü halinde yaşar.

avusturalyada yaşayan hayvanlar

4)Koala

Okaliptüs ağacı ormanlarında yaşayan koala dünyanın en tembel hayvanlarından biridir. Keseli bir canlı olan Koala, yemek ve uyumak dışında bir iş yapmaz. Tıknaz vücutludur, siyah burnu ve gözleri vardır, kuyruksuzdur. Yaklaşık olarak 20 yıllık ömrü vardır. Ağaç yapraklarıyla beslenir.

5)Ornitorenk

Avusturalya kökenli bir hayvan olan Ornitorenk, gagalı memeli bir canlı olmasıyla birlikte yumurtlayarak çoğalır. 40 cm uzunluğunda ki bu canlı aynı zamanda 15 cm genişliğinde ve 1,5 kilogram ağırlığındadır. Kumlu arazilerde ve kuyularda yaşar. Etçil bir hayvandır, genellikle su altında avlanır. Ortalama 20-23 yıllık ömrü vardır.

6)Yalıçapkını

Deniz ve nehir kenarlarında, toprakta kazdıkları oyunlarda yaşayan bir kuş türüdür. Göz kamaştırıcı renklere sahiptir. 27 cm’lik boyu vardır. Balıklarla beslenir. İlgi çekmek için sesini kullanan yalıçapkını, soyu tükenme tehlikesi altında olan canlılardan biridir.

7)Emu

Yeryüzünün en büyük kuşlarından biri olan Emu, Avusturalya’ya özgü bir deve kuşudur. Kuluçkaya yatar. Yaklaşık 35-40 kg ağırlığındadır. Kanatları boylarına göre küçük olduğundan uçamaz. Böceklerle beslenir.

8)Keseli Sıçan

Keseli bir memeli olan bu canlının diğer adı Opossum’dur. Ormanlarda yaşar. Boyları 50-55 cm arasındadır. Meyve, kuş ve küçük hayvanlarla beslenir. İnsanlar bu canlının kürkünden faydalanır.

9)Vombat

Bir memeli olan Vombat, 1 metre uzunluğundadır. Keseli bir canlıdır. Otlarla beslenir. Uysaldır. Toprağın altında 30 metre uzunluğunda tünel kazabilir.

10)Lir Kuşu

Uzun ve süslü bir kuyruğa sahip olan kuş türüdür. Kahverengi renkte kanatları vardır ancak uçamaz. Bu şekilde isimlendirilmesinde kuyruklarının “lir” denilen bir çalgıya benzemesi etkili olmuştur. Taklit yeteneği gelişmiş bu canlıya belgesel sayesinde tanıklık edilebilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here