Balinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
674
Balinese Kedisi

Balinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Balinese kedileri, insanlarla yakın temas kurma ihtiyacı hisseden kedilerdir. Diğer kedilere göre daha duygusallardır. Yalnız kalmak pek hoşlarına gitmez. Eğer uzun süre yalnız bırakırsanız size küsebilirler. Karakteristik özellikleri arasında zeki, hareketli, enerjik, duygusal, ve uyumlu olmaları sayılabilir. Bir ekşi yönleri de hastalığa yakalanmaya genetik olarak yatkın olmalarıdır. Dünyada en çok sevilen kedi cinslerindendir.

Balinese Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Balinese Kedisi

Balinese Kedisi Özellikleri

Renk : Balinese kedileri gizli gölgeli ve düz bir renge sahiplerdir. Çenesi ve kulaklarının olduğu bölgeyi koyu bir renk kaplar. Bıyıkları ise genellikle koyu renklidir.

Bakımı : Balinese kedileri yalnız kalmayı sevmedikleri için onunla sık sık oyun oynamanızı ve ona ilgi göstermenizi bekler. Bunun yanında ona oyuncaklar almanız gerekebilir. Bu kedi cinsi çok hareketli olduğu için ona egzersiz yapmasını sağlamanız gerekir. Tüy bakımı için de uygun fırça ile düzenli taranması yeterlidir.

Ev hâli : Oldukça zeki olan Balinese kedileri hassas bir ruh yapısına sahiplerdir. Bu yüzden yalnız bırakılmaktan hiç hoşlanmazlar. Oyun oynamayı çok seven bu kediler ile yaşamak çok keyiflidir ve bu kediler mırıldanmaya bayılırlar. Bahçede yaşayabilirler.Teras gibi yerlerde vakit geçirmeyi severler. İnsanlara neredeyse insansız yaşayamayacak kadar bağlılardır. Bu yüzden de tam bir ev kedisi ve arkadaş tanımına çok uygundur. Genellikle sistemli ve düzenli bir hayatı olan insanların tercih ettiği kedi cinsidir.

Görünümü : Balinese kedileri son derece estetik bir kedi ırkıdır. Bu kediler genellikle orta büyüklüktedir. Uzun bir surat ile uzun ve geniş kulakları sayesinde oldukça tatlı ve sevecen bir görünüme sahiplerdir. Gözlerinin badem olması ile çok zarif bir görüntüye bürünürler. Kuyruk kısmındaki tüyleri ipeksi ve uzun olduğu için gösterişli bir yapıya sahiptir.

Balinese Kedisi Tarihi

Balineselerin kökleri Bali Denizinin güney bölgelerinde bulunan Asion şehrine dayanır. Balinese kedileri, siyam kedisinin uzun tüylü bir türüdür.Bu uzun tüylere sahip olmasının sebebi doğal bir mutasyon mu yoksa uzun tüylü bir Türk kedisiyle melezleştirilmesinin sonucu mudur bilinmez. Bu kedilerin ortaya çıkması 1940lı yıllar ile 1950li yıllara rastlamaktadır. İlk ortaya çıktığı tarihten bu yana da genetik yapısı bozulmadan gelmeyi başarmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here