Basset Tazısı

0
686
Basset Tazısı

Basset Tazısı

Basset Tazısı, Dachshund gibi ilk bakışta tanınabilen özelliklere sahiptir. Ancak, çok daha büyük boy bir köpektir ve Dachshund’un tersine halen bir av köpeği olarak kullanılır. Beagle’dan daha yavaş hareket eder ama ağır aksak da olsa hep hareket halindedir; işini keyifle yapar gibi bir hali vardır. Avını köşeye kıstıracağından emindir, acele etmez. Tavşan, keklik, sülün avlamada kullanılmıştır. 16. yüzyılın sonlarına doğru Fransa’da geliştirilmiş, ama Fransa dışında Belçika’da da yüzyıllarca popüler olmuştur. Sürü halinde avlanan bir cinstir ve bugün bu özelliği korunarak kullanılır. Basset tazısı meraklısı olan George Washington’a, Lafayette Markizi bu cins köpekler hediye etmişti. Bassetle rin, Bloodhound’dan sonra en güçlü koku alma duyusu olan cins oldukları söylenir. Bu köpekler ABD de ilk olarak 1885 yılında kayda alınmıştır.

Basset Tazısı 1
Basset Tazısı

Basında en çok yer alan köpek diyebileceğimiz Basset, 1920’lerde Westminister Hayvan Koruma Derneği’nin New York gösterileri nedeniyle Time dergisine kapak olmuştu. 1950’lerde ise, Coach ve 1990’larda da The
People’s Choice TV programlarıyla popüler oldu. Graham’m çizgi film kahramanı Fred Basset belki de en ünlüsüdür. Basset ağır hareket eden, dost canlısı bir köpektir 40 cm.den uzun değildir ama güçlü ve yapılıdır. Tüyleri kısa ve düzdür. Ten rengi siyah ve beyaz karışımıdır. Tek renk lekeli veya beyaz olanları da vardır. Kısa, güçlü bacakları vardır. Açık havayı seven bu köpekler evde de çok mutlu olurlar. Biraz “mahzun” ifadesi ve özellikle bakışları onu iyice şirinleştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here