Bengal Kedisi Karakteri

0
1001
Bengal Kedisi

Bengal Kedisi Karakteri

Bengal Kedileri kendilerini diğer türlerden ayıran benekli ve kalın bir posta sahiptirler.  Dış görünüşleri vahşi türlere benzetilir fakat ataları kendilerine göre daha ufak yapılıdır. Yerli Vahşi Asya Leoparlarının bilimsel adı aracılığı ile Kendi türlerinin adına kavuşan Bengal Kedilerinin adı latince ‘Felis Bengalensis’ den gelir.

Yerli Kısa tüylüler ve Asya Leopar Kedilerinin çiftleşmesi ile ortaya çıkmaya başlayan Bengal Kedileri 1950 ve 60 lı yıllarda pet shop’larda satışa başlamıştır. Ayrıca aynı zamanda Loyola University’ de çiftleştirilen Leopar kedileri ve Yerli kısa tüylü kedilerin araştırması sırasında Leopar kedilerinin  feline leukemia virus’a karşı dirençli olduğu keşfedildi. Bunun ardından bu çiftleştirmeler sonunda yeni melez ve dayanıklı bir tür keşfeden bilim insanları bu türden çok etkilendiler.

Bengal Kedisi Karakteri 1
Bengal Kedisi

BOY VE KİLO

Kiloları 3-6 arası olan bu kediler türlerine göre ortalama boya sahiptir. Kalın derilerine rağmen kısa tüyleri vardır ve ortalama 14 yıl olan yaşam süreleri boyunca kulak boyutlarından kuyruk boylarına kadar değişir. Vücuduna göre daha küçük görünen, üçgenimsi kafa yapılarına sahiplerdir. Kalın sık ve yumuşak tüyleri vardır.

SAĞLIK

İki safkan kedi türün karışımı olan Bengal Kedilerinin doğal genetik kalp rahatsızlıkları vardır. Bu hastalığın yanı sıra genetik olan şu hastalıklara da sahiplerdir:

-Progresif retinal atrofi (dejeneratif bir göz hastalığı)

-Distal nöropati (zayıflığa neden olan bir sinir sistemi bozukluğu. Bengaller de erken yaş olarak ortaya çıkabilir. Neyse ki, birçok Kedi kendiliğinden iyileşir, ancak birkaç nüks etme hadisesi olabilir)

-Lat-chested kitten sendromu (hafif ila şiddetli değişebilen bir deformite. Yetişkinliğe kadar ayakta kalan kedi yavruları, olgunluğa ulaştıklarında hiçbir işaret göstermez)

– Ağır vakalarda topallığa neden olan kalça displazisi

-Hafif dereceden şiddete kadar değişebilen diz kaputunun kalıtsal bir çıkığı olan patellar luxasyon. Şiddetli vakalar ameliyatla hafifletilebilir.

BAKIM 

Nazik, yumuşak ve sık olan orta uzunlukta tüyleri hergün bakım ister. En güzel bakımın nazik fırça darbeleri ile ve yumuşak bir fırça kullanılarak yapılması tavsiye edilir. Banyo yapmaları nadiren gereklidir.Bunun dışında her gün ölü tüylerden arınması gereken Kedimizin cilt yağlarından da arınması lazımdır. Ve kumları tertemiz tutulmalıdır.

Kediler lavabo hijyeni konusunda çok hassaslardır. Kirli kumlar onları tuvalet için başka yerleri kullanmaya itebilir. Bengal Kedileri ni dışarıdaki diğer kedi saldırıları ve pislik bulaştırıcı öğelere karşın evde beslenmesi tavsiye edilir. Onları kapalı mekanlarda tutmak, bu avcıları ve yerel kuşları ,doğal yaşamı da korur.

KÜRKLERİ

Bengal Kedileri asla narin olarak nitelendirilemezler.O bir atlettir güçlü, kaslı bir vücuda sahip çevik ve zarif, ormanda olduğu gibi görünen bir türdür.Geniş kafatasları genişliğinden daha uzun, konturları yuvarlatılmış ve değiştirilmiş bir kama şeklindedir. Üzerinde orta büyüklükten küçük kulaklara nispeten kısa, başın yanına doğrudur.

ÇOCUKLAR VE DİĞER HAYVANLAR

Aktif olmayı ve sosyalliği seven Bengal Kedileri çocukları ve köpekleri olan aileler için harika bir seçimdir. Oyunlar oynamayı ve hileler öğrenmeyi çok severler. Onlara saygılı ve kibarca davranan çocuklar ve diğer hayvanlardan gelen ilgiyi çok severler. Genellikle okul çağındaki çocuklar ile çok iyi anlaşırlar çünkü çok enerjiklerdir. Ve onları köpekler dahil hiç birşey korkutamaz. Onlara herhangi bir sıkıntı vermeyen her tür ile arkadaş olurlar. Daima yavaş yavaş ve kontrollü bir ortamda, başka kedileri bile olsa evcil hayvanlarla tanıştırın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here