Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
892
Birman Kedisi

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Birman kedileri, kökeni Budist tapınaklarına dayanmakta olan oldukça köklü bir tarihe sahip kedi türlerinden bir tanesidir. Son derece saygılı ve enerjik bir karakteristik yapıya sahip olan bu kediler. aynı zamanda bir o kadar da duygusal özellikleri sayesinde dikkat çekiyor. Bu ırkı diğer kedi türlerinden ayıran özelliği ise yüz ifadesi ve gözleridir. Bu özellikleri sayesinde diğer kedi ırklarından ayrılmakta olan Birman kedileri, oldukça hassas bir şekilde bakım istemektedir.

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Birman Kedisi

Birman Kedisi Özellikleri

Renk : Birman kedileri genellikle beyaz siyah veya gri renkli tüylere sahip olarak dünyaya gelmektedir.

Bakımı : Orta boylu tüyleri sayesinde aşırı derecede bakım istemeyen bu kediler, yine de haftada yaklaşık olarak 2 veya 3 defa taranmalıdır. Ona ayırmış olduğunuz bu vakit sayesinde, kendisini çok daha iyi hissedecektir. Bakımı zor olmayan Birman kedileri, birçok kedi sever tarafından tercih ediliyor.

Ev hali : Diğer kedilerden daha üstün bir zekaya sahip olan bir Birman kedileri, oyunculuk yetenekleri sayesinde evde size keyifli dakikalar yaşatabilir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçindiği için evde bakım için oldukça uygundur. Aynı zamanda diğer kedilerden çok daha sıcakkanlı olarak sizlere yaklaşacağı için, Birman kedilerini tercih edebilirsiniz. Sahibine karşı bağlı olan birman kedileri kendini sevdirmeyi de iyi bilirler..

Görünümü : Ortalama büyüklükte bir vücut yapısına sahip olan bir Birman kedileri, orta uzunlukta kulaklara sahiptir. Yuvarlak ve güçlü bir kafatası vardır. Yanakları ise oldukça dolgundur. Gelişmiş çeneleri sayesinde ısırma kuvvetleri diğer kedilerden daha fazladır. Yuvarlak gözlere sahip olan Birman kedileri, oldukça etkileyici bakışlara sahiptir. Üst tarafında bulunmakta olan tüyler düz olmasına rağmen, karin bölgesinde yer alan tüyler kıvrımlıdır.

Birman Kedisi Tarihi 

Birman kedilerinin Dünyaya geliş tarihi tam olarak belirlenmiş olmasa da Burma’da bulunmakta olan eski Budist tapınaklarında yer aldıkları iddia ediliyor. Bu ırka sahip olan kedilerin, eski zamanlarda rahipler ve pirinç yetiştiren kişiler tarafından bazı tanrıçalar ile konuşabildiğini inanıldığı için eski toplumlarda kutsal bir obje olarak görülüyordu. Bu yüzden de tarihte Birman kedilerine oldukça büyük önem verilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here