Bombay Kedisi Özellikleri

0
685
Bombay kedisi

Bombay Kedisi Özellikleri

Bombay kedileri, simsiyah tüyleri sayesinde oldukça asil görünürler. Bu asil görünümleri sayesinde de diğer kedilerden kolaylıkla ayrılırlar. Bombayların duygusal olduğu da bir gerçektir. Size sevgisini pek belli etmek istemese de özellikle aile fertlerine karşı oldukça duygusal bir yaklaşım sergiler. İçine kapanık bir yapı sergilediği zaman onunla ilgilenmeniz gerekir. Çocuklarla arasındaki bağlar kuvvetlidir. Sessiz sakin yapısı sayesinde de evde beslemek için tercih edilen kedilerin arasında önemli bir yere sahiptir. Zekaları ileri düzeyde olmasa da yine de duygusal tavırları sayesinde oldukça ilgi görür.

Bombay Kedisi Özellikleri 1
Bombay kedisi

Bombay Kedi Cinsi Özellikleri

Renk: Bombay kedileri karakteristik olarak siyah tüy rengine sahiptir. Zaten onları, Bombay yapan da bu tüy rengidir.

Bakımı: Bakımları son derece kolaydır. Kısa tüylere sahip oldukları için haftada bir kez bile taransalar, bu onların bakımı için yeterli olacaktır.

Ev hali: Evde beslemek için uygundur. Az bakım istediği için ve çocuklarla, diğer hayvanlarla iyi geçindiği için rahatlıkla evde besleyebilirsiniz.

Kişilik: Bir kediden beklemeyeceğiniz kadar sessiz ve bulunduğunu ortama uyumludur. Alçak gönüllü bir karaktere g sahiptir. İçindekilere bişey bulunduğu tüm aile fertlerine çok bağlıdır. Duygusal ve arkadaş canlısıdır.

Görünüm: Bombay kedileri görünüş itibari ile, çok keskin hatlarla diğer kedilerden ayrılır. Kafa görünümü yassı bir hal almıştır. Gözleri ve ağzı yuvarlaktır. Küçük fakat keskin bir görünüme sahip olan burunları çok dikkat çekmez. Dikkat çekmemesinin nedeni de siyah tüy renginden kaynaklanır. Vücut boyutları orta seviyededir. Kasları oldukça gelişmiştir. Bununla doğru orantılı olarak güçlü kedilerdir. Bombay kedileri yuvarlak yapıdaki patileri, düz uzanan kuyruğu sayesinde tamamen bir bütün oluşturur ve kusursuz bir görünüme kavuşurlar.

Bombay Kedisi Tarihi

Bombay kedileri, ilk defa 1970 yıllarında ortaya çıkmıştır. Bombay kedileri, başka iki kedinin melezmenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Melezlenen diğer iki kedi ise ; Burmese ve American Shorthair türündeki kedilerdir. 1976 yıllarında ise yetkili makamlar tarafından tam anlamıyla bir ırk olarak kabul edilmeye başlandı. Kışkırtıcı görünen parlak türlerinden dolayı, Melanistik olarak da bilinen Afrika Leoparı’na çok benzetilmiş ve uzun süre ismi bu şekilde kalmıştır.

Bombay Kedisi Özellikleri 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here