Bulldog Cinsi Köpek

0
701
Bulldog

Bulldog Cinsi Köpek

Bugün gördüğümüz Bulldog köpekleri, atalarından biraz daha değişiktir. Başlangıçta dövüş amacıyla üretilen bu cinsin görevi, boğa yakalamaktı. Sürü halinde, bir boğanın çevresini sararak, çılgına dönmüş bu iri hayvanı yere yatırmakta usta Bulldoglar son derece vahşi köpeklerdi. Bu av oyunu sırasında Bulldoglar sonuç olarak boğayı burnundan yakalayarak kıpırdayamaz hale getirirlerdi.

Bulldog Cinsi Köpek 1
Bulldog

1778 yılında bu vahşi av oyununun yasaklanmasından sonra, Bulldoglar İngiltere’de köpek dövüşünün yasal ve popüler olduğu bir dönem tekrar ünlendiler. O zamanki Bulldoglar bugünkünden daha ince yapılı ama daha saldırgandı. Bu inatçı ve acımasız hayvanlar, aynı zamanda da, ciddi yaralar almalarına rağmen dövüşe devam edecek kadar gözü kara ve dayanıklıydı. Bulldoglar bu inatçılığı hâlâ bir efsane olarak sürmektedir. Ingilizlerin ulusal köpeği olmuştur. AB D’de, pek çok okulda atletizm etkinliklerinin maskotu olan ve hayranlık duyulacak bu hayvanın köpek dövüşlerinin yasaklanması üzerine soyunun tükenmemesi gerektiğine karar verilmiş ve yıllarca bu hayvanların içine işlemiş olan şiddet duygusunun köreltilmesi için çaba gösterilmiştir.

Bugün artık Bulldoglar, insan dostu olmuştur. Kat kat büzüşmüş derileri, basık burunlu suratları ve paytak yürüyüşleriyle, bu tıknaz hayvanlar, sahibinin kalbine de aynı inatçılıkla girmeyi başarırlar. İyi huylu, çocuklarla uyumlu ve diğer köpeklerle de dost bir hayvandır. Kısa ve düz tüylerinin bakımı kolaydır, yüzünün mikrop kapmaması için haftada birkaç kez temizlenmesi gerekir.

Apartman dairelerinde ya da bahçeli evlerde bakılabilir, çok fazla hareket etmeye ihtiyaçları yoktur. Kiloları 1822 kg. arası değişir.

Bulldog Cinsi Köpek 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here