Burmilla Kedisi Özellikleri

0
606
Burmilla Kedisi

Burmilla Kedisi Özellikleri

Şampiyonluk statüsüne sahip cinsin doğal yöntemlerle ortaya çıkmıştır. İlk defa kayıtlara 1981 yılında girerek kökeni İngiltere olarak kabul edilmiştir. Felis catus ailesinin üyesi olan cinsin Tayland kökenli olduğu ve Felis kedisinin çiftleşmesiyle ortaya çıkmıştır. 1990 Yılında katıldığı yarışmalarda şampiyonluk unvanını alarak tanınmış ve popüler kediler arasında yerini almıştır.

Burmilla Kedisi Özellikleri 1
Burmilla Kedisi

Burmilla Kedisi Özellikleri

Renk: siyah, mavi, kahverengi, çikolata ve leylak gibi renklerin yanı sıra çeşitli renk türlerinde yer almaktadır. CCCA tarafından resmi olarak renk özellikleri kabul edilmemiştir. Çeşitli renklerde olabileceği ve sabit bir renk kategorisine sahip olmadıkları söylenmiştir. Saf ırkın 4/1 Rengi siyah, beyaz çizgilerden oluştuğu kayıtlara geçmiştir. İki farklı ırktan meydana geldiği için genlerinde taşıdığı çeşitli renklere ve köken aile renklerine sahip olabilir.

Bakımı: En az haftada bir kez fırçalaması gerekir. Tüylerin dökülmesini engellemek ve topaklanmaması için paspas kullanmanız tavsiye edilir.

Ev hali: Sahibine hayran, sadık bir karakteristik yapıya sahiptir. Mizah duyguları oldukça gelişmiş oyuncu, sevgi dolulardır. Yetişkinleri çocuklara karşı kendi yavrusu gibi sahiplenme, koruyucu tavırlar sergiler. Çocuk dostu kediler kategorisinde yer almaktadır.

Kişilik: Sadık, itaatkar, oyuncu kişiliği ile dost canlısı özelliklere sahiptir.

Görünüm: Kısa, orta tüylere sahiptirler. 2-6 KG aralığında olabilirler, gümüş kaplama dudak renkleri ayırt edici özellikleri arasında bulunur. Kısa ve orta tüy yapısının yanında, kulak yapıları sivri ve yuvarlak olarak değişiklikler gösterebilir. Çene yapıları içe doğru yuvarlaktır. Yetişkin boyutlara ulaşması beslenmesine bağlı olarak 10-15 ay aralığında olur.

Burmilla Kedisi Tarihi

Şili ve İran kökenliği olduklarına yer verilirken türün ortaya çıkması tamamen tesadüftür. İngiltere’nin önde gelen bir ailesinin sahibi olduğu kedi bir gece temizlikçinin açık bıraktığı kapıdan dışarı çıkarak başka bir kedi ile çiftleşir. Yasak aşkın 1981 yılında yasak aşkın meyvesi 4 yavru kedi dünyaya gelir ancak bu kediler daha önce görülmemiş bir cinstir. Yetişkin hale geldiklerinde sevimli ve iyi bir fiziğe sahip olduğu için seri olarak çoğaltılmalarına karar verilir. İlk defa GCCF tarafından onay alarak tnın tür LİFA tarafından 2011 yılında yeni bir kedi cinsi olarak kabul edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here