Cairn Terrier Cinsi Köpek

0
704
Cairn Terrier

Cairn Terrier Cinsi Köpek

Cairn terrier cinsi köpekler aslında anlamını bir taştan almaktadır. Cairn Terrier İskoçya’ya özgü koyu renkli bir taştır; çiftçilerin bu taşla kazmış oldukları çukurlara çiftlik hayvanlarına musallat olan hayvanlar sığınırlar ve avlarını da burada saklarlardı. Cairn Terrier cinsine bu ad, toprağı kazmayı çok sevmesi yüzünden verilmiştir. Cairn terrier köpekleri diğer terrier köpeklerle karıştırmamak gerekir.

 
 
Cairn Terrier Cinsi Köpek 1
Cairn Terrier
 
Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl
Kariyerine başladığı yer: İskoçya
Mizaç: Hardy, Korkusuz, Assertive, Zeki, Aktif, Neşeli
Kilo: Erkek: 6–8 kg, Dişi: 6–8 kg
Renkler: Siyah, Kaplan Desenli, Krem Rengi, Kırmızı, Wheaten, Gri
Boy: Erkek: 25–33 cm, Dişi: 23–30 cm

 

1800’li yıllarda İngiltere ve ABD’de Cairn ile Batı Iskoç Terrier çift leştirilirdi ama ilk kez ABD’de 1913 yılında resmen kayda geçirilen Caim Terrier’den sonra bu uygulama kaldırıldı. Cinsin görünümü ilk halinden 150 yıl sonra bile fazla değişmedi. Dişiler 6 kg, erkekler ise 6,5 kg. ağırlığm dadır. Boylan 2024 cm.dir. Beyaz dışında her renkte olabilir. Tüylü kaşları vardır. Kuyruğu kısa ve diktir.

Oz Büyücüsü’nün köpeği Tot, gerçek bir Cairn in özelliklerini üzerinde toplamış, hareketli, çevik, akıllı, meraklı ve sadık bir köpek olarak akıllarda kalmıştır. Bir Cairn Terrier hem iyi bir ev köpeğidir hem de açık havayı sever. Toprakla haşır neşir olduğu kadar da, sahibinin dizinin dibinde de mutludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here