Chartreux Kedisi Özellikleri

0
673
Chartreux Cinsi

Chartreux Kedisi Özellikleri

Chartreux kedileri,özgürlüğüne düşkün ve zeki kedi ırkları arasındadır. Oyunculuk yeteneği oldukça gelişmiş olan bu kediler, evde size kendini rahat bir şekilde sevdirir. Çocuklar ile olan ilişkileri de oldukça güçlüdür. Bakım ihtiyaçları çok olmadığından dolayı beslemek çok kolaydır. Sağlık bakımından ise güçlü bir kedidir. Kolay kolay hasta olmazlar. Korkacakları durumlarla karşılaştıkları zaman kaçmak yerine cesur tavırları sayesinde problemler ile başa çıkarlar. Sahiplerine karşı itaatkar yapıya sahiptir. Mırıldanma tonları insanlar tarafından oldukça beğenilir. Size anlatmak istediği şeyleri mırıldanarak aktarmaya çalışır.

Chartreux Kedisi Özellikleri 1
Chartreux Cinsi

Chartreux Kedisi Özellikleri

Renk: Çeşitli renklere sahiptir. Bu renklere ; kurşun rengi, parlak gümüşe benzeyen renkler, kül rengi örnek olarak verilebilir.

Bakımı: Bakımları oldukça kolaydır. Hastalık olarak bir veya iki kez tüylerini taramanız yeterli olacaktır.

Ev hali: Evde beslemek için uygundur. Az bakım istediği için ve çocuklarla, diğer hayvanlarla iyi geçindiğinden, rahatlıkla evde besleyebilirsiniz.

Kişilik: Oyunculu yeteneği oldukça gelişmiş kedi türleri arasındadır. Özellikle de çocuklara karşı fazlasıyla cana yakın tavırlar sergiler.

Görünüm: Vücut görünüşleri konusuna gelirsek, büyük ve yuvarlak kafaları vardır. Büyük kafaları, boyunları ile birleşmiştir. Geniş ve yumuşak görünen yüz hatlarına sahiptirler. Çeneleri güçlü ve dolgundur. Kulakları, yüzlerine göre daha büyük görünür. Kulakları daima dik durur. Küçük ve dar yapıda ağıza sahiptir. Gözlerin yanlarında yer alan çizgi halindeki siyah izler ile de bilinirler. Göz yapıları yuvarlaktır. Omuz yapıları ise geniştir. Kemik ve kas yapıları oldukça gelişmiş olduğu için atletik bir yapıya sahiptirler. Bu türde yer alan erkekler, dişilerine göre daha iridir. Tüyleri, genel olarak kısa olmasına rağmen bacaklarında bulunan tüyler daha uzundur.

Chartreux Kedisi Tarihi

Bu kedi türünün ilk kez nasıl ortaya çıktığı hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır ve hâlâ yapılmaya devam ediyor. Araştırmalara göre bu kedi ırkının ilk kez Fransız deniz seyahatleri sırasında keşfedildiği söyleniyor. Yapılan bu deniz gezisinin ise Paris’te yapılan Charthusian gezisi olduğu söylenir. 1970’li yılların başında Amerika’ya getirilmiş olan bu kedi ırkı, Fransız kurallarınca yetiştirilmiş ve zaman içinde safkan olma özelliğini korumuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here