Chihuahua Cinsi Köpek

0
702
Chihuahua

Chihuahua Cinsi Köpek

Chihuahua cinsinin beşinci yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi olduğu sanılıyor. Orta ve Güney Amerika’da Maya Uygarlığı’nın en gözde köpeğiydi. Yine Orta Amerika’nın çok sevilen bir cinsi olan Techichilerin ataları olduğu kesin olarak biliniyor. Bu küçük köpek cinsinin sahipleriyle birlikte mumyalanmış olarak gömüldüklerine rastlanmıştır.

Chihuahua Cinsi Köpek 1
Chihuahua

Orta Amerika’da yaygınlaşan bu köpek cinsinin nasıl olduysa Asya lı tüysüz bir köpek cinsiyle çiftleştirilmesi sonucu boyu kısalmıştır. Ortaya çıkan köpek cinsi ise Aztekler’in saygı gösterdiği kutsal bir köpek olmuştur.
Bugünkü Chihuahualar aynı atalardan olmasına rağmen, Amerikan köpek üreticilerinin çabasıyla daha da küçük, özel bir cinstir. En fazla 2 kg. olan bu cins, en küçük boy köpektir. Şımartılmaya çok yatkındır ve büyük köpeklerin özelliklerinin çoğunu taşır; ama yine de çok narin bir ev köpeğidir.

Küçük çocukları olan aileler için pek uygun değildir. İlgi ve sevgiye çok düşkündür. Aslında açık hava köpeklerindendir ama evde yeterince oyalanabilirler. Söz dinletme konusunda fazla eğitim gerekli değildir ama ev içinde bazı kurallar kesinlikle öğretilmelidir. Sevgileri boldur. Tadı bakışları, iri, sulu gözleri en katı kalpleri bile yumuşatır.

Kısa tüylü ve uzun tüylü olmak üzere iki tür Chihuahua vardır: Kısa tüylüler uzun tüylülerden daha da minik görünürler. Çok çevik, yerinde duramayan hayvanlardır. Vücutları kalçaya doğru incelir. Uzun tüylülerin özenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Topaklanan dalgalı tüyler taranıp fırçalanarak açılmalıdır. Her iki tür de, aile hayatına bayılır ama yabancıları kabul edebilmeleri için insana alıştinlmalan gerekir. Hem sevecen hem de sadıktırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here