Danua Cinsi Köpek

0
1004
Danua

Danua Cinsi Köpek

Danua, adının çağrıştırdığı gibi Danimarka’dan gelen bir cins değildir. Birkaç yüzyıldır varlığı bilinen bu cins Alman Mastiff, Alman Boarho und (yaban domuzu tazısı) gibi isimlerle tanınmıştır. Gerçekte bir Alman köpeğidir, İngiliz’lerin nasıl ve neden sahip çıktıkları hiç bilinmemektedir.

Danua Cinsi Köpek 1
Danua

Omuz boyu 80 cm. olabilen bu köpek, en büyük boy sayılır. Buna rağmen en tatlı ev hayvanıdır. Orta çağ sonlarına doğru yaban domuzu avında kullanılmak üzere ilk kez üretilen bu cinsin çok daha eski bir geçmişi olduğu sanılıyor.

Mastiff ailesinden geliyor olması, Danua’nın kökeni konusunda ayrı bir karmaşaya yol açmıştır. Soylu aileler bu cinsi domuz avında kullanıyorlardı; Danua bu çok tehlikeli ve vahşi görevi gücü, hızı ve becerileriyle başararak ünlenmiştir. Bu inanılmaz ve muhteşem cins, günümüzde harikulade bir ev hayvandır. Aktif ve iri olmasına karşın, çok zarif hareketlerle zıplarcasına yürür. Bir apartman dairesinde bile yaşayacak kadar düzenli bir hayvandır. Bakımı kolaydır. Sadece, diğer köpeklere kıyasla çok daha fazla yemek yer.

Evin içindeki sakin yaşamı hayret uyandırır; ancak bir bakıma da üzücüdür çünkü bu dev hayvanın çok geniş ve rahat bir hareket alanı olması gerekir. Kaslı bir vücut yapısı vardır, baş dimdiktir. Çekik bir karnı, adaleli kalçaları vardır. Tüyleri kısa ve parlaktır. Gözleriyle her an her şeyi izlerler. Çok etkili ve ürkütücü görünümlerine karşın son derece dost canlısıdır. Küçük bir köpek gibi sevilmek isterler; ilgi beklerler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here