Devon Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
617
Devon Rex Kedisi

Devon Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Devon Rex kedileri, etrafında olan biten her şeye oldukça ilgili kedilerdir.Herhangi bir etkinliğin dışında kalmayı reddederler. En sevdiği şey ise favori kişisinin sağ omzuna tünemektir. İnsanları çok sever ve ona gösterilen ilgiyi asla geri çevirmezler. Eğer afacan ve çevik bir kedi istiyorsanız Devon Rex’i seçebilirsiniz.

Devon Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Devon Rex Kedisi

Devon Rex Kedisi Özellikleri

Renk : Devon Rex kedisi Himalaya modeli de dahil olmak üzere genellikle beyaz, turuncu, siyah ve gri renklerde olabilir.

Bakımı : Devon Rex kedileri dalgalı tüylere sahiptir ve tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri narin ve hassas olduğu için nazikçe taramalısınız. Bazen elinizle okşamak bile yeterli olacaktır. En az tüy döken kediler arasında yer alır. Diş eti hastalıklarına karşı dişleri arada bir fırçalanmalı, tırnaklar kesilmeli ve göz kenarları akıntıya karşı silinmelidir.

Ev hâli : Oyun oynamayı çok seven Devon Rex kedilerine meşgul olduğunuz zamanlarda bulmaca ve etkileşimli oyuncak sayesinde oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Yaratıcılığı olan ve beyin yormayı seven kedilerdir. Yemek vakti geldiği zaman masasında kendine bir yer bulmuştur çoktan. Ama hazırladığınız yemeğe dikkat edin çünkü kilo almaya çok meyillidir. Aktif ve sosyal olan bu kedi, çocuklu aileler ve kedi dostu köpeklere sahip olan aileler için çok uygundur. Oyunları çok çabuk öğrenir ve kendisine kibar davranan çocukları çok sever.

Görünümü : Devon Rex kedileri genellikle 2.5 ve 4 kg arasındadır.Vücutları orta büyüklüktedir. Vücutlarına göre kulakları oldukça büyüktür. Geniş gözleri ve üçgen şeklinde olan kulakları ile farklı bir görünüme sahiplerdir. Tüyleri dalgalıdır ve bununla beraber boyun bölgesinde derileri sarkık ve buruşuktur. Tüyleri kısa olduğu için soğuğa karşı dayanıksızdırlar.

Devon Rex Kedisi Tarihi

1959 yılında İngiltere, Devon’da doğan bir yavrunun kendinden 10 yıl önce doğan Cornish Rex türüyle aynı genetik yapıya sahip olduğu düşünüldü. Daha sonrasında tam olarak aynı olmadığı ve mutasyonlar sonucu yeni bir türün ortaya çıktığı anlaşıldı. Annesinin bir sokak kedisi, babasının ise kıvırcık tüylü bir kedi olduğu bilinmektedir. 1968 yılında da Devon Rex Amerika’ya göç etmiştir. Amerika’ya göç ettikten sonra zaman içinde tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here