Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

0
566
Dişi kedi Kızgınlık

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Dişi kediler normal olarak ergenlik döneminin hemen sonrası yani 5. ayından itibaren kızgınlık dönemine girmeye başlarlar, bu süreç 8. aydada başlayabilmektedir. Kısacası genellikle 5 ve 8. aylar arası başlamaktadır.Dişi patilerimiz bu dönemlerinde sık sık tiz bir sesle miyavlamaktadırlar.

Dişi kedi bu kızgınlık döneminde yerlere ve genelde her yere sürtünerek, erkek kedilerin kendilerini bulması amacıyla koku bırakırlar. Çağırdığınızda gelmeyen kediniz burnunuzun dibinden ayrılmaz ne kadarda kucak sevmese, kucağınızdan ayrılmaz. Ayrıca dişi kedimiz geceleride miyavlama sesinden biraz uykusuz kalabilirsiniz. O yüzden yükselerek başlayan ve uzun süren miyavlama seslerinden ötürü dişi kedinizin kızgınlık dönemine girdiğini anlayacaksınız.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi 1
Dişi kedi Kızgınlık

Kediler Ne Zaman Kızgınlık Dönemine Girer?

Dişi kediler genellikler yılda 3-4 defa kızgınlık dönemine girerler. Kızgınlık dönemi birer veya ikişer ay araylada olabilir on’ar günlük aralarlada olabilmektedirler. Bu dönemlerinde yukarıda ki bahsettiğimiz gibi miyavlamalar ve sürtünmeler görülecektir. Kızgınlık dönemi bittiği günden itibaren miyavlamalar ve sürtünmelerde bitecektir.

Kızgınlık dönemine giren dişi kediler eğer çiftleştirilmeyecekse kendilerini bayağı bi hırpalayacaklardır bu dönem bitene kadar  huzursuz ve rahat olmayacaktır.Dişi kedilerin kızgınlık dönemlerinde veteriner kliniklerinde tavsiye edilen hormon hapları bi nebze rahatlatıcı olabilir. Fakat bu haplar hormon dengelerini bozduğundan kedinizin sağlığını ciddi anlamda bozup ömrünü kısaltmaktadır. Eğer dişi kedinizi çiftleştirmeyecekseniz kısırlaştırmanız en mantıklısı olacaktır. Kısırlaştırmak hem daha sağlıklı hem daha uzun ömürlü olmalarına fayda sağlar.

Dişi kedinizi kısırlaştırmak en mantıklı karar olacaktır. Fazla zaman kaybetmeden güvenilir ve sağlam bir veteriner klinik bulup kısırlaştırma operasyonu yaptırın. Çünkü dişi kediler erkek kedilere nazaran daha sık kızgınlık dönemi geçirmekte ve kısırlaştırma operasyonuda daha zahmetli olmaktadır. Eğer kısırlaştırmak için veterinere gidecekseniz kedinizin kızgınlık döneminde olmadığına dikkat edin, kızgınlık dönemindeyken kısırlaştırılma operasyonu yapılamaz.

Kısırlaştırma ameliyatında kedinizin sadece rahmini aldırırsanız gebeliğini önlersiniz fakat kızgınlık dönemlerine engel olamazsınız, dönemleri geldiğinde tekrar kızgınlık dönemlerine girerler. Hem rahmini hemde yumurtalıklarını aldırırsanız hem hamile kalmazlar hemde kızgınlık dönemlerine girmezler. Hangi ameliyatı istiyorsanız hekime bunu belirtmeniz sizin ve patinizin yararına olacaktır.

Kedi kısırlaştırma sanılanın aksine faydalı ve yararlı bir durumdur, evde beslediğiniz kediniz kızgınlık döneminde evden kaçmaya çalışabilir, cam ve pencereden atlayabilir. Geceleri miyavlama seslerinden ötürü komşularınıza ve sizlere rahatsızlık verebilir. Bu yüzden en sağlıklı karar kedinizi kısırlaştırmanızdır.

Kedinizi kısırlaştırmak onun ömrünü uzatacaktır, doğum yapan dişi kedilerin ömrü kısalmaktadır. Eğer kedinizi kısırlaştırdıysanız sadece dikkat etmeniz nokta günlük vereceğiniz mama miktarını düzenli tutmak ve kilo almasını engellemek olacaktır.

Dişi kedi Kızgınlık döneminde hamile kalıp eğer doğum yapacaksa extra bir yardıma ihtiyaç duymadan doğumu gerçekleştirir. Doğum yapan yavru kediler 3-4 haftadan itibaren kendilerine gelmiş olacak ve yaramazlık yaparak etrafı meraklı patilerle incelemek isteyeceklerdir ve bunun için önlem almanız çok önemlidir.Doğum yapan yavru kedilerinize evde bakacaksanız onlarıda ergenlik dönemlerinden sonra kısırlaştırmanız gerekmektedir yoksa evde ki kedi nüfusunda büyük bir artış yaşamanız söz konusu olabilir.

Yazımızın sonuna gelirken kedinizi kısırlaştırmanız faydanıza ve yararınıza olacaktır, tekrarlamakta fayda var; kedinizin ömrünü uzatacaktır.

Bir dipnot olarak kedi kısırlaştırma fiyatlarını bu konumuzda bulabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Dişi kediniz hakkında istediğiniz soruyu aşağıdan sorabilir ve neler olup bittiğini bizle paylaşabilir diğer ziyaretçilerinde görmelerini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here