Doberman Pinscher Cinsi Köpek

0
653
Doberman Pinscher

Doberman Pinscher Cinsi Köpek

İlk kez Almanya’nın Thüringen bölgesinde Karl Friedrich Louis Dobermann adlı bir bekçi tarafından üretilmiştir. 1870 yıllarında bekçilik yaptığı sırada, yanında çok çevik ve aynı zamanda da hızlı düşünebilen bir köpek dolaştırmayı hayal eden Louis Dobermann, aradığı gerçek bir bekçi köpeği özelliklerine sahip olan bu türü üretmeyi başarmıştı. Doberman, Pİncher ile; Rottweiler’m gücünü ve kaslı vücut yapısını almış, Pincher’in uygun boyutlarına sahip, siyah ve ten rengi Terrier’in özellikleriyle birlikte yerel bazı köpeklerin en üstün taraflarıyla bir melez ortaya çıkmıştır.

Doberman Pinscher Cinsi Köpek 1
Doberman Pinscher

Doberman Pincher öne doğru sivri burnu, yukarı kalkık kulakları, in* ce vücut yapısı ve çok hızlı hareket kabiliyetiyle, asla değişiklik göstermeden günümüze kadar özelliklerini korumuştur. Her an tetikte olmasıyla tam bir polisbekçi köpeğidir. İyi eğitildiğinde, insanoğluna pek çok konuda yararlı olabilecek, dost bir köpektir. İnsanı en iyi şekilde korur. Hızlı hızlı yürüyebilir ve gerektiğinde çok sürat yapar. Son derece zekidir ve pek çok görevi yerine getirebilecek, hatta bazı işleri kendi inisiyatifiyle yapabileceğine güvenebileceğiniz bir cinstir. Bekçilik dışında, savaş sırasında cephede haber getirip götüren posta köpeği olarak kullanılmıştır.

Doberman Pincher 6070 cm. boyunda, 3035 kg. ağırlığındadır. Derin bir göğüs boşluğu ve kalçalara doğru incelen vücut yapısı başlıca özellikleridir. Siyah tüyleri arasında kızılkahve lekeler vardır. Yağlanmamalı, ince ve orantılı yapısı korunmalıdır. Egzersize ihtiyacı vardır; Kafa sürekli sağa sola hareket eder; her an her yeri kollayan, badem gözleriyle her şeyi gözleyen, hareketli bir köpektir. Bu cins köpeklere söz dinlemeyi öğretmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here