Evcil Kuşlar (5 Evcil Kuş Cinsi)

0
185
evcil kuş cinsleri

Kuşlar insan hayatında önemli yeri olan ve Dünya’nın her yerinde binlerce çeşidi bulunan canlı türüdür. Uçabilme özelliği ile insanlar tarafından özgür hayvan olarak da adlandırılır. Evcil hayvan bakmayı seven kişiler için çeşitli faydalı bilgiler paylaştığımız sitemizde kuşlar evcil kuşlar hakkında da bilgi vermek istedik. Evcil kuşlar nelerdir, evcil kuşlar ne yer, evcil kuş bakımı ve evcil kuş sağlığı gibi konularda maddeler halinde bilgi paylaşacağız. Ayrıca evcil kuş cinslerini de detaylı şekilde inceleyeceğiz.

Evcil kuşlar kafeslerde yaşayan ve çeşitli kuru yemler ile beslenen canlılardır. Evcil kuşunuz bulunuyorsa yemesine ve içmesine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Yem seçiminden dolayı kuşlar kolayca hastalanabilir ve ölebilirler. Bu yüzden de veteriner hekim gözleminde ile yem seçimi yapmanızı tavsiye ederiz. Evcil kuşlar içeriğinde kanarya, güvercin, muhabbet kuşu, sultan papağanı ve cennet papağanı hakkında bilgi bulacaksınız.

evcil kuşlar

Evcil Kuşlar ve Cinsleri

1- Kanarya

Kanarya Türkiye’de evcil kuş sevenler arasında en çok tercik edilenlerin başlarında gelmektedir. Kanaryalar için dernekler bile kurulmuştur. Kanarya özellikle sarı rengi ve küçük olması ile ayrı bir yere sahiptir. İnsanlar tarafından dokunulmayı hiç sevmezler. Bu yüzden de kanarya sahibi olmak istiyorsanız dokunmamaya dikkat edin. Kafesinde rahat yaşamasına özen gösterin.

2- Güvercin

Güvercinler özgürlüğüne ve eşlerine düşkün olmakla bilinirler. Türkiye’de güvercin beslemek ve büyütmek geniş kitlelerce yapılmaktadır. Her mahallede en azından bir kaç tane güvercin kümesi bulunan çatı görebilirsiniz. Güvercinler öyle ki araba parasına bile satılmaktadır. Zaman zaman haberlere de bu durum yansımaktadır. Güvercinler çok yem tüketebilirler bu yüzden de bu duruma hazırlıklı olunmalıdır. Ayrıca toplu halde yaşamayı seven güvercinler için eşleri çok önemlidir. Eşleri ile arasına mesafe koymamak ya da birbirlerine ulaşmalarını kesmek psikolojik sorunlar yaşamalarına dahi sebep olabilir.

3- Muhabbet Kuşu

Evlerde beslenmesi en eğlenceli canlı türü kedilerden sonra muhabbet kuşu olacaktır. Taklit yetenekleri ve kıvrak zekaları ile sizi hem hayrete düşürürken hem de çok eğlendirecektir. Küçük olmaları ve az yem tüketmelerinden dolayı da sizlere çok az masraf çıkaracaktır. Ayrıca zaman zaman veteriner hekime de danışmanız gereklidir ki bir hastalık olmasın. Çünkü muhabbet kuşları kolay hastalanmasa da çok kolay ölebilirler. Dikkat etmekte fayda bulunur.

evcil kuş

4- Sultan Papağanı

Kuşlar arasında insanlar ile arasında etkileşim bulunan ve kendini sevdirmeyi seven en enteresan kuş sultan papağanıdır. Oyun oynaması ve sahipleri ile eğlenmeyi çok severler. Ayrıca çok fazla ilgi beklerler bu yüzden de kafeslerde tek başlarına bırakılmamak tavsiye edilmektedir. Bir eş bularak sultan papağanların daha iyi vakit geçirmesini ve gerekli ilgili eşinden görmesini sağlayabilirsiniz. Günlük olarak çok fazla yem ve su tüketmezler o yüzden de masrafları azdır. Evde bakılabilecek nadir hayvan türlerinden bir tanesidir.

5- Cennet Papağanı

Ortalama ömrü 10 yıl olan cennet papağanları çok küçük kuş türlerinden biridir. Evcilleştirilmesi ve bakımı çok zorlu bir süreç gerektirir. Sahiplerine çok zor zamanlar geçirtebilir ancak ilerleyen zamanlarda sahibine alışması ile de çok iyi bir yol arkadaşı olacaktır. Küçük olmasından dolayı az yem ve su tüketirler. Masrafı az olmaktadır ancak yine de her ay düzenli olarak veteriner hekim kontrolüne götürülmesi gereklidir. Zira sadece besinden kaynaklı olarak bile psikolojik sorunlar yaşayabilir ve ölebilirler. Bu durum uzmanlar tarafından çok dikkatli olarak söylenmektedir.

Yukarıda 5 evcil kuş türü hakkında detaylı olarak bilgi paylaşmaya çalıştık. Şimdi de bu evcil kuşlar için beslenme, sağlık ve diğer durumlar hakkında bazı bilgiler paylaşalım.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Evcil kuşlar ne yerler?

Evcil kuşlar çeşitli yem, tohum ve yaprak türleri ile beslenmeyi çok severler. Ayrıca bazı sulu meyveleri de yedikleri bilinir. Doğru beslenme listesi için size en yakın veteriner hekime danışın.

2- Evcil kuş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bazılarının bakımları kolay olmakla beraber bazılarınınki de çok zordur. Bunun için evcil kuş bakım eğitimi bile verilir. Kuşlar ilgi bekler, yemek bekler, su bekler ve oyun bekler. Bu yüzden de özenli bir bakım gerektirir.

3- Evcil kuşların sağlığına nasıl dikkat edilmelidir?

Temiz su, gerekli olan ve sevdikleri besinler her gün düzenli olarak verilmelidir. Aşı gerekliyse yapılmalıdır. Kırık ya da diğer durumlarda veteriner hekimden yardım alınmalıdır. İlaç tedavisi gerektiren hastalıklarda da kesinlikle ilaç verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here