Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
526
Exotic Shorthair Kedisi

Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair kedileri, genellikle fiziksel olarak oldukça sevimli göründükleri için insanlar tarafından tercih ediliyor. Bakımı oldukça kolay olan bu kediler, özgürlüğü pek fazla sevmediği için evde beslemek amacıyla kullanılıyor. Melez bir ırk olarak dünyaya gelmiş olan bu kedi türü oldukça dayanıklı bağışıklık sistemi sayesinde kolay kolay dış etkilere karşı hastalık göstermiyor. Bu yüzden de uzun süre boyunca kendinize sağlıklı bir şekilde bakmanız mümkün olacaktır.

Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
exotic shorthair kedisi

Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri

Renk : Genellikle beyaz ve açık kahverengi tüy rengine sahip olarak dünyaya gelmekte olan bu kediler, zaman zaman da olsa koyu kahverengi renk ile dünyaya gelebiliyor.

Bakımı : Oldukça yoğun tüylere sahip olmasına rağmen barınma ihtiyacı oldukça az olan bu kedilerin bakımını yapmak sizler için çok kolay olacaktır. Oldukça sıcakkanlı bir ırk olduğu için siz ona bakım yaparken huysuzluk yapmayacak ve böylece size sorun çıkartmayacaktır.

Ev hali : Hayvanlarla ve çocuklarla oldukça sağlıklı bir iletişim kurabilen bu kedi türü, sahibine karşı da oldukça bağlıdır. Evde sakin duran ve çok hareket etmeyen kedimiz, günün büyük bir bölümünü uyku ile geçirmeyi tercih edecektir. Siz de ona dinlenmesi için bir alan temin ettiğiniz takdirde, evde kolay bir şekilde bakabilirsiniz. Çok fazla ilgi istemediği için sizin işleriniz varken, ev içerisinde herhangi bir sorun çıkarmayacaktır.

Görünümü : Diğer kedilere göre çok daha yuvarlak bir kafatasına sahip olan Exotic Shorthair kedileri çok sevimli bir görünüme sahiptir. Kısa bacakları ve tombul bedeni sayesinde insanların dikkatini çekme konusunda oldukça başarılı. Aynı zamanda kulak yapıları oldukça küçük ve göz yapıları da yuvarlaktır.

Exotic Shorthair Kedisi Tarihi

İlk olarak yirminci yüzyılın ortalarında iki farklı kedi türünün çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Birbirinden oldukça farklı karakteristik ve fiziksel yapıya sahip olan bu kedilerin üremesi sonucunda ortaya çıkan bu ırk, zaman içerisinde insanlar tarafından koruma altına alınmıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 1960 yılında bu kedi ırkı resmi belgeler arasında yer almaya başladı. 1960 yılından itibaren günümüze kadar saf bir ırk olarak gelmeye başlamış olan bu kedi türünü evde beslemek için uzun yıllardan beri tercih edenlerin sayısı oldukça fazla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here