Fars Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
795
Fars Kedisi

Fars Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Fars veya İran kedisi olarak bilinmekte olan kedi türü, oldukça eski bir tarihe dayanan medeniyetlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Boğaz bölgesi kalın ve kısa boyludur. Bununla beraber kısa bacaklı büyük gözlü ve tür bakımından da oldukça zengin bir kedidir. Göz yapıları itibariyle kısık bir görünüme sahiptir. Bu yüzden de bu kediyi satın almak isteyen kişiler, düzenli olarak kedinin gözlerini temizlemelidir. Bahsetmiş olduğumuz bu kedi türünün tüyleri oldukça yoğun ve uzun olduğu için, düzenli olarak bakım yapmak gerekmektedir.

Fars Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Fars Kedisi

Fars Kedisi Özellikleri

Renk : Tüy renkleri genelde açık kahverengi turuncu veya beyaz renkli olarak bulunur. Saf bir tür olarak bilinmekte olan bu kedi ırkı safkan bir ırk olduğu için çok fazla renk çeşitliliği bulunmamaktadır.

 

Bakımı : Bu türdeki kedinin tüyleri çok fazla olduğu için düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Eğer bunu ayıracak vaktiniz yoksa Fars kedisi, sizin bakmanız için çok da uygun olmayacaktır.

Ev hali : Bakımı zor olmasına rağmen yine de evde beslenebilecek en uygun kedi türlerinden bir tanesidir. Özellikle çocuklarla ve hayvanlarla çok iyi geçindiği için herhangi bir problem çıkarmayacaktır.

Görünümü : Görünüm itibariyle Fars kedisi, kısa ve kalın boyuna sahiptir. Tüyleri uzun olduğu için düzenli bakım yaptırmak gerekir. Tüm bunlarla beraber ön ve arka patileri de vücuduna uygun olarak kısa bir şekilde yer alıyor. Oldukça sevimli bir görünüme sahip olan Fars kedileri özellikle çocukların çok hoşuna gidiyor. Tüyleri çok fazla yoğun olduğu için iri bir görünüme sahip olan bu kediler,çok fazla hareket etmez.

Geleneksel fars kedisi olarak kendi içinde farklı türlere ayrılabilmektedir. Çene ve ağız yapısı normal olanlar geleneksel fars kedisi olarak adlandırılırlar.

Fars Kedisi Tarihi

İlk ortaya çıktığı dönemler henüz bilinmemektedir. Çok eski bir tarihe sahip olan fars kedileri 1620 İtalya’da ilk resmi kayıtlara girmiştir. Daha sonra 1894 yılında Angora, Ankara’da resmi kayıtlara alınmıştır. Asıl kökenin Afrika olduğu tahmin edilmektedir. Ancak uzun tüylere sahip olması bölge koşullarına uygun olmadığı ve mutasyona uğramadığı savunulmuş ve çıkış yerinin Afrika olmadığı savunulmuştur.

Tarihte sayısız kaynakta yer alan fars kedisi Angora yani Ankara kedisi olarak da kayıtlarda yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here