Felis Kedisi Özellikleri

0
590
felis kedisi

Felis Kedisi Özellikleri

Felis Catus ismiyle tanın kedi cinsi, evcilleştirilmiş, küçük tüylü, etçil memeli kedigiller arasında yer almaktadır. Ev kedisi olarak’ta tanınan bu canlılar haşeri avlamak için kullanılmışlardır. Güçlü, esnek ve hızlı bir reflekse sahip olması onları başarılı birer avcı haline getirmektedir. Geçmişi en uzun kedi cinslerinden bir tanesi olarak’da tanınan tür Milattan önce 9500 yıllarına antik mısır tarihine kadar uzanırken o dönemlerde evcilleştirildiği tahmin edilmektedir. Dünya genelinde, TİKA (Uluslararası Kedi Derneği),Progressive Cat Yetiştiricileri Birliği (IPCBA) , CFA (Cat fanciers Derneği) gibi kuruluşlar tarafından kabul edilerek kedi türü olarak kabul edilmiştir.

Felis Kedisi Özellikleri 1
felis kedisi

Felis Kedi Özellikleri

Renk: Kahve rengi, gri,turuncu ve beyaz yoğunlukta olmak üzere farklı kombinasyonlarda görülebilir. Genellikle beyaz ara renkler bulunmaktadır.

Bakımı: En az haftada bir kez fırçalaması gerekir. Tüylerin dökülmesini engellemek ve topaklanmaması için paspas kullanmanız tavsiye edilir.

Ev hali: Hareketli bir yapıya sahiptir. Pençeleri keskin olduğu için koltuk, halı, dekor gibi ev eşyalarında çizikler oluşturarak zarar verebilir. Genellikle sakin bir yapıya sahip olsa da açıktığı dönemlerde agrasif bir tavır sergileyebilir. Hobileri arasında kendinden küçük canlıları avlamak vardır. Özellikle fareler başta olmak üzere bir çok haşeriye karşı en iyi avcı olarak kabul edilebilir. Mırıltı, tıslama gibi farklı seslerle iletişim kurmaktadır.

Kişilik: Çevik, güçlü, refleksleri gelişmiş, esnek beden, keskin pençelere sahip olsa da uysal bir yapıya sahiptir. Sahibine karşı sadık ve koruyucu bir tutum sergileyebilir. Yüksek üreme oranına sahiptir.

Görünüm: Bazı kuruluşlarda tekir kedi olarak kabul edilir büyük benzerliklere sahip olan canlılar arasında gözle ayırt edilemeyecek birçok ortak özellik bulunur. Hafif sivri kulakları vardır. Yüz hatları genelde yuvarlak olsa da bazılarında sivri çenelere rastlanabilir.

Fiziksel Özellikleri: Yavru bir Felis catus kedisi yetişkin boyutlarına yaklaşık 10-15 ay aralığında sahip olmaktadır. Erkek ve dişileri arasında kilo farkı olmazken beslenme sağlığına göre 4-8 kilo aralığında olmaktadırlar.

Felis Kedi Tarihi

İlk bulgular kedilere eski Mısır’da saygı duyulduğunu gösterirken ilk o dönemlerde evcilleştirilerek dost ve fare avcıları olarak kullanıldıkları düşünülmektedir. M.Ö 9500 yıllarında evcilleştirme örneklerini olmuş olabilir. Genetik çalışmaları 2007 yılında tamamlanırken M.Ö. 8000 yıllarında Asya bölgesinde yaşadığıda kanıtlanmıştır. ABD evcil hayvan sayılarına bakıldığında 2007’den sonraki en popüler kedi olma özelliğini taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here