Geleneksel İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
612
Geleneksel İran Kedisi,İran Kedisi

Geleneksel İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Geleneksel İran kedileri, insanlar tarafından en sevimli bulunan kedi türleri arasında yer almaktadır. Uzun tüyleri ve minyon fiziksel yapıları sayesinde birçok kişi için olmazsa olmazlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkarmayı başarıyor. Masum görünümlerinin atında yatan temel sebeplerden bir tanesi de mavi gözleri oluyor. Karakter yapısı sayesinde özellikle evde bakmak için oldukça uygun olan Geleneksel İran kedileri, ülkemizde de birçok aile tarafından tercih ediliyor.

Geleneksel İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Geleneksel İran Kedisi, İran Kedisi

Geleneksel İran Kedisi Özellikleri

Renk : Geleneksel İran kedisi genellikle açık renklerde dünyaya gelir. Bunların arasında da pamuk beyazı renginde olanlar insanlar tarafından daha çok tercih edilir. Bu kedi türünde ana tüy rengin dışında renkler ile karşılaşmak da mümkün oluyor. Genellikle ikinci tüy rengi yapısı bıyıkların etrafında meydana geliyor.

Bakımı : Geleneksel İran kedileri oldukça uzun tüylere sahip olduğu için düzenli olarak bakım yapılmasını isteyecektir. Haftada 3 veya 4 kere onu taramanız, tüylerinin karışmaması için yeterli olacaktır. Bununla beraber Geleneksel İran kedileri ilgi isteyen bir kedi ırkı olduğu için sürekli olarak kendisiyle ilgilenmenizi isteyecektir.

Ev hâli : Özellikle de çocuklar ile çok güzel bir iletişim kurmayı başarabilen Geleneksel İran kedileri küçük çocuklu aileler için oldukça uygundur. Hareketli olmasına rağmen ev içinde yaramazlık yapmak yerine sizinle oyun oynamayı tercih edecektir.

Görünümü : Geleneksel İran kedileri uzun tüyleri küçük kulak ve burun yapısı ile diğer kedi türleri arasında kendini belli eder. Bacak boyu boyun uzunluğu da kısa olduğu için oldukça minyatür bir görünüme sahip olarak karşımıza çıkıyor. Yuvarlak kafatasına sahip olmakla beraber renkli gözleri sayesinde oldukça başarılı bir dış görünüşe sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Geleneksel İran kedisi Tarihi

Geleneksel İran kedisi yapılan araştırmalara göre 19. yy’da İngiliz uyruklu kişiler tarafından ilk defa farkedilmiştir. İngilizler bu kedi ırkı ile ilk karşılaştığında ona “longhair” yani “uzun kuyruk” adını vermeyi uygun görmüşlerdir. Takılmış olan bu isim uzun bir süre boyunca İran kedisi ile beraber anılmıştır. Fakat zaman içinde yapılan araştırmalardan sonra resmi kayıtlar içinde Geleneksel İran kedisi olarak yer almaya başlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here