Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
699
Habeş Kedisi

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Habeş kedilerinin üzerinde yapılmakta olan genetik araştırmalar gösteriyor ki bu kedi türü Hint Okyanusu’nun Güneydoğu bölgesinde bulunmakta olan Endonezya sınırları içerisinde ilk defa ortaya çıkmıştır. Yüksek tırmanış ve zıplama kabiliyeti sayesinde diğer kedilerden çok daha çevik bir fiziksel yapıya sahip olan Habeş kedileri, doğal ortamda oldukça kolay bir şekilde yaşayabilir.

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Habeş Kedisi

Habeş Kedisi Özellikleri

Renk : Oldukça açık kahverengi tonlarında dünyaya gelmekte olan bu kedi türü zaman zaman turuncusu rengine sahip olarak da bilinir.

Bakımı : Bu kedi türü için haftada bir defa tüylerinin taranması, onun yeteri kadar bakımlı olmasına yardımcı olacaktır. Kısa ve sağlam tüy yapısına sahip olmaları sayesinde kolay kolay bakım istemeyeceklerdir. Bu kedi türünün diğerlerinden ayrı bir özelliği ise dişeti bakımının yapılması gerektiğidir. Habeş kedileri dişlerini çok kolay çürüyebilen bir kedi ırkıdır. Bu yüzden de o yemek yedikten sonra, onun dişlerini fırçalamanızı tavsiye ediyoruz..

Ev hali : Kulağa ilginç gelebilir fakat zaman zaman Habeş kedileri, uyumadığı zamanlarda sürekli olarak hareket halindedir. Aşırı derecede hareketli bir karakter yapısına sahip olan bu kedi türü, ev içerisinde zaman zaman yaramazlık yaparak sizi sinirlendirebilir. Bunun dışında ise sahibine karşı olan bağlılığı ile tekrar gönlünüzü almayı başaracaktır.

Görünümü : Habeş kedileri dik kulakları ve keskin gözleri ile dikkat çeker. Genellikle sinirli bir yüz görünüşüne sahip olan bu kediler, karakteristik olarak oldukça kibar ve sahibine karşı bağlı bir kedi türüdür.

Habeş Kedisi  Tarihi

Bu kedi üzerinde yapılmakta olan araştırmalar gösteriyor ki 1871 yılında yapılan güzellik yarışmaları sonucunda üçüncülük mertebesine sahip olan kedi bir Habeş kedisidir. Fakat o dönemde yapılmış olan araştırmalar ne yazık ki bu kedinin tamamen farklı bir ırka sahip olduğu hakkında yeterli değildi. Bu yarışma düzenlendikten uzun bir süre sonra kedi severlerin araştırmalar yapması sonucunda Habeş kedisi ayrı bir ırk olarak karşımıza çıkmaya başladı. Hindistan ve Endonezya adalarında yaşamakta olan bu kedi türü sağlıklı bir bakım sayesinde günümüze kadar sağlıklı bir şekilde ve safkan olarak ulaşmayı başarmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here