Hamile Köpekler İçin Beslenme

1
222
hamile köpek
hamile köpek

Hamile ve emziren köpeklerin çok özel beslenme ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, bu köpekleri beslerken ve bakımını yaparken özel dikkat ve özen gösterilmelidir. Hamile köpekler için beslenme nasıl olmalıdır? Hamile köpek ya da emziren köpek beslenmesi nasıldır?

Hamile ve emziren köpek, üreme öncesi olanlardan farklı yiyeceklere ihtiyaç duyacaktır. Evde beslenen hayvan ebeveynlerin hamile veya emziren bir köpek beslerken yaptıkları bazı yaygın hatalar, hamileliğin çok erken dönemlerinde emzirmek için yeterli değildir. İşte hamile köpeğinizi beslemek hakkında bilmeniz gerekenler.

Gebeliğin ilk yarısı

Bir köpeğin hamileliği yaklaşık 63 gün sürer. İlk 4 ila 5 hafta boyunca, köpeğinize düzenli yetişkin köpek maması verilebilir .

Gebeliğin ikinci yarısı

Köpeğinizin hamileliğinin son yarısında, köpek sayısına bağlı olarak, daha önce yediklerinden yaklaşık %30 ile %50 arasında daha fazla kalori sağlamalısınız. Köpeğinizin ağırlığı bu dönemde köpek yavrularından ve vücut ağırlığındaki artıştan %15-30 oranında artmalıdır.

hamile

Köpeğinize zaten yüksek kaliteli bir yiyecekle besliyorsanız, muhtemelen hamilelik sırasında herhangi bir ek besin takviyesi gerektirmeyecektir. Bazı uzmanlar, seçilen yemeğin EPA ve DHA adı verilen iki yağ asidiyle takviye edilmesi gerektiğine inanıyor.

Yavrulama

Pek çok köpek, yemekten 12-24 saat önce doğum yaptığında yemek yemeyecektir. Bu normaldir ve onu yemesi için zorlamaya çalışmamalısınız.

Beslenme Temelleri

 • Köpek maması ile beslemelisiniz.
 • Besin yemi başına en az yüzde 22 protein ve 1600 kcal sindirilebilir enerjiye sahip olmalıdır.
 • Hamile veya emziren köpeğin çok fazla kilo alma eğilimi olmadığı sürece, ona istediği tüm yiyecekleri verin.
 • Kilo veriyor gibi görünüyorsa, yiyeceği nemlendirmeyi ya da daha yoğun bir yiyeceğe geçmeyi deneyin.
 • Daima temiz bir kapta bol miktarda taze su bulundurun.

Hamilelikte Ayarlamalar 

 • Köpekler tipik olarak yaklaşık dokuz hafta hamile kalır. İlk altı veya yedi hafta boyunca, gıda alımı normalden çok daha yüksek olmamalıdır.
 • Altı ve yedi haftalar arasında, hamile köpeğin ağırlığı artacaktır.
 • Dokuzuncu haftada iştahı kayabilir veya kaybolabilir. Bu genellikle bebeklerin ertesi gün veya iki günde doğacağının bir işaretidir. Hangi davranışların veya olayların olacağını ve hangi işaretlerin sorun çıkardığını gösteren bir kitap veya uzmana danışın.

Emzirme

 • Yavrular doğduktan sonra, köpek yavruları büyüdükçe, köpeğinizin diyetinin önümüzdeki 20 ila 30 gün boyunca istikrarlı bir şekilde artmasını bekleyin.
 • İlk aydan sonra, anne hamilelikten önce yediği yiyecek miktarının iki ila dört katı kadarını yiyebilir.
 • İstediği her şeyi verin ve yiyeceği nemlendirerek yemesi için onu teşvik edin.
Yavruların Sütten Kesilmesi 

Altı ve sekiz hafta arasında, köpek yavruları tipik olarak sütten kesilir. İşte süt üretimini durdurmaya ve geçişi mümkün olduğu kadar anneye kolaylaştırmaya yardımcı olacak adımlar.

emziren

 • Sütten kesim gününde anneye herhangi bir yiyecek vermeyin, sadece su verin.
 • Ertesi gün, hamilelik öncesi alımının 1 / 4’ünü verin; ertesi gün, 1/2; ve sonraki, 3/4.
 • Beşinci gün, normal kilosuna geri dönmesi gerekir, ancak hamileliği sırasında kilo vermiş olan dişilerde kilosunu geri kazanıncaya kadar arttırabilirsiniz.
Anahtarlama Gıdaları

Hamileliğin başlangıcında ve emzirme durduktan sonra, anneye verdiğiniz yemeği değiştirmeniz gerekebilir. Yiyecekleri değiştirme işlemine, yavaş yavaş 7 ile 10 gün içinde yapılmalıdır.

Sağlıksal Sorunları

İshal:

Köpeğiniz yavrularını emzirirken ishal yaşarsa, yavrularını düzgün bir şekilde beslemek için yeterli miktarda besin alabilmek için yüksek miktarda yemek yediği anlamına gelebilir. Yediği yemeğin yeterince sindirilemediğinin bir işareti olabilir.

Yavrularını beslemesine yardımcı olmak ve bu karın sıkıntılarını önlemek için daha fazla enerji tüketen bir yiyecek sağlayabilirsiniz.

Eklampsi:

Eklampsi, köpek beslemede hâlâ yeterince anlaşılmayan bir sorundur ve küçük köpekleri daha sık etkiliyor gibi görünmektedir. Bu problemle ilişkili bulgular kas spazmı, nöbet benzeri aktivite ve kasların sertliğidir. Eklampsili köpeklerde kan testleri genellikle serum kalsiyumunda düşük, kan glukozunda düşük, bazen de kan magnezyum konsantrasyonunda düşüktür.

Bu sorunun, genellikle intravenöz destek yoluyla, kalsiyum desteği olan bir veteriner tarafından hızlıca çözülmesi gerekir. Yavrular 24 saat boyunca anneden alınmalı ve anne kalsiyum ve muhtemelen D vitamini takviyesine başlamalıdır. Genellikle bu geçici bir olaydır ve yavru köpekler sorun çözüldükten sonra normal beslenme için geri getirilebilir.

Alerji:

Bazı araştırmalar bazı ırkların, gıda alerjileriyle ilgili sağlık sorunlarına daha duyarlı olduğunu göstermektedir. Bu risk altındaki ırkların çoğu , Dachshunds , bazı Bulldogs , Cocker Spaniels ve Boston Terriers gibi orta ağırlıktaki köpekler için çok küçüktür . Bir köpek sahibi olarak, yiyecek alerjisinin belirtilerine dikkat etmelisiniz: kaşıntı, şişmiş göz kapakları, şişkinlik ve sindirim sorunlarıdır.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here