Hayvanlara Kap Su Bırakmak

2
265
hayvanlara bir kap su

Hayvanlara Kap Su Bırakmak

Hayvanlara kap su bırakmak ve önemi nedir ? Yazın gelmesiyle birlikte hava sıcaklıkları artı. Bu artış insanların yaşamını ciddi bir şekilde etkiliyor. İnsanlar kendilerini serinlemek için ağaçlık alanlara, sulak alanlara atmaya çalışıyorlar. Peki, sadece insanlar mı etkileniyor bu sıcaklıklardan? Tabi ki de hayır. Hayvanlarda etkileniyorlar, hem de daha fazla. Sıcaklar yüzünden susuz kalmış hayvanların -özellikle kedi ve köpeklerin- yaşamlarını da bizim farkında olmadığımız hareketlerimiz etkiliyor.

Yaşama Küçük Bir dokunuş Yapmak Çok Kolay

Doğal yaşamlarından koparılmış hayvanlar yaşayabilmek için insanlara daha çok muhtaç durumundalar. Sadece su bulabilmek göç eden canlılar artık şehir içindeki yaşama adapte olmak zorundalar. Bunun getirdiği en büyük sorun ise özellikle şehirleşmeyle birlikte doğal alanların tahribi ve su alanlarının azalması. Özellikle kedi ve köpeklerin yavruyken evlerine alıp büyüdükçe bakımının zorlaşmasıyla, sokağa atılması durumuyla çokça karşı karşıya kalıyoruz. Avlanma ve barınma konusunda kendini geliştiremeyen bu hayvanların aç ve susuz kalmasının sorumluları da biz oluyoruz. Hayvanların sulanabilmesi için insanların duyarlılığına ihtiyaç duyuyorlar. Sıcak havalarda ise sadece kapınızın önüne koyacağınız bir kap su ile bu canlıların yaşamlarında çok büyük bir rol oynayabilirsiniz. Bir kap su koymayı herkesin kendine görev edinmesi önemli. Köpeklerde suyun önemi gerçekten çok ciddi önem taşır. Hamile köpekler için beslenme yazımıza da göz atabilirsiniz.

köpekler

Bilinçlendirme Kampanyaları Da Yapılıyor

Şehir belediyeleri ve hayvan severler insanlarda bu bilincin oluşabilmesi adına kendi sosyal medya hesaplarından çağrıda bulunup olabildiğince kişiye ulaşmaya çalışıyorlar. Sadece bir kişinin bile kaç hayvanın hayatına dokunabileceğinin farkına varılması sanıldığından da önemli. Bu çağrılara sadece sosyal hesaplardan değil, resmi kuruluşlardan da destek geliyor. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) internet sitesi üzerinden çeşitli kampanyalarla çağrıda bulunuyor.” Bir Kap Su ” ”Beni Terk Etme ” gibi sloganlarla açılan kampanyaların Facebook’ta yayılmasıyla da daha çok insana ulaşılacağına inanılıyor.

Sadece Bir Kap Su

Bu yapılan çağrıların amacına ulaşması için herkesin elini taşın altına koyması çok önemli. Sadece kapıların önüne koymakla yetinmemek gerekiyor. Çantanızda taşıyacağınız bir şişe suyla karşınıza çıkan kapları doldurabilirsiniz. Eğer ben daha fazlasını da yaparım diyorsanız, barınakları da gezerek su kontrolü yapabilir, patili arkadaşlarımıza sıcaklarla mücadelede daha kolay bir yaşam sunabilirsiniz. Hayvanlara kap su bırakmak aslında her insanın kendine edinmesi gereken bir insanlık görevi olmalıdır.

2 YORUMLAR

  1. […] Mamalar büyükbaş hayvanların sakatatı ve tavukların belirli bölgelerinden yapılarak kuru, yaş seçeneğiyle büyük market, veteriner klinikleri gibi yerlerden rahatça tedarik edilebilir. Maddi açıdan mama tedarik etme sorunu karşısında en yakın veteriner kliniğine gidip hayvanların beslenme biçimini veterinere sormak akıllıca olacaktır. Bilinçsiz besleme hayvan açısından zararlı olabilir. Hayvanlara kap su bırakmak  […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here