Himalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
551
Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Himalayan kedileri, oldukça sessiz ve sahibine bağlı bir karakter ile karşımıza çıkıyor. Oyunculuk yeteneği gelişmiş olan bu kediler, zeka bakımından diğer kedilerden daha üstün görünüyor. Bakımı oldukça zor olan bu kedi türünü evde beslemek istiyorsanız, ona vakit ayırmanız gerekecektir. Asya kökenli olan bu kedi, çocuklarda hayvanlar ile sorunsuz bir şekilde hayatına devam edebilir.

Himalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi Özellikleri

Renk : Genellikle beyaz olarak dünyaya gelen Himalayan kedileri, yüzlerindeki siyah tüyler sayesinde oldukça ilginç bir görünüme sahiptir. Zaman zaman ana rengi beyaz ile krem arasındadır. Türkiye’de genellikle kulakları ve yüzündeki tüyler siyah renkli olarak çıkmaktadır.

Bakımı : Himalayan kedilerinin tüy boyu diğer kedilere göre oldukça fazladır. Bu yüzden de sürekli olarak onlara bakım yapmanız gerekmektedir. Evde bakılmak için tercih edilen Himalayan kedileri vakit ayırabilecek kişiler için oldukça uygun bir tercih olacaktır.. Bakımı için vakit ayırmak istiyorsanız, estetik açıdan Himalayan kedileri oldukça uygundur.

Ev hali : Himalayan kedileri karakter özelliklerinden dolayı sürekli olarak ilgi ister. Eğer ona yeteri kadar zaman ayırmazsanız zaman içerisinde size olan saygısından ödün vermeye başlayabilir. Böyle durumlarda karşılaşmak istemiyorsanız düzenli aralıklarla onunla ilgilenmeniz tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda oyuncu karaktere sahip olan Himalayan kedileri uzun bir süre ilgisizlikten sonra etrafa dağıtmaya ve istemediğiniz şeyler yapmaya başlayabilir.

Görünümü : Oldukça güçlü bir çene yapısına sahip olan Himalayan kedileri büyük kafatası ile ön plana çıkar. Aynı zamanda ağız yapıları oldukça geniştir. Kısa burunları ve keskin gözleri sayesinde etrafta olup biten olaylara hızlı bir şekilde tepki gösterebilir. Genellikle tıknaz ve orta boylu olarak dünyaya gelen Himalayan kedileri, yaşamış olduğu şartlara göre farklı kilolarda bulunabilir.

Himalayan Kedi Tarihi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ilk olarak 1920 li yıllarda ortaya çıkmakta olan Himalayan kedileri günümüzde hala yaşamaya devam ediyor. Amerika’da 1950 yıllarında başlamış olan çalışmalar sonrasında ortaya atılmış olan bu kedi türü, resmi kayıtlarda yerini almaya başlamıştır. Siyam ile İran kedisinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmış olan Himalayan kedileri insanlar tarafından oldukça fazla tercih ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here