İran Kedileri Türü ve Karakteri

0
586
İran Kedisi

İran Kedileri Türü ve Karakteri

Sevgili patiledi okurları bugün sizlere boncuk gözlü paspas gibi upuzun tüylere sahip minnak burunlu Persian kedisini tanıtacağım.

İran Kedileri Türü ve Karakteri 1
iran Kedisi

Adından da anlaşılacağı üzere kökeni İran olan bu minnoşlar yüz yıllardır en çok bakılan kedi türlerinden birisidir. İran Kedisi yüzlerce kez yarışmaları kazanarak ta türünün mükemmelliğini resmileştirip gönüllere taht kurmuştur. Yaklaşık 125 yıldır aramızda bulunan bu ponçikler düzenlenen her etkinlikte göz önünde olmuşlardır.

ORTAYA ÇIKIŞ SÜRECİ

İran ve Angora türünü içeren uzun tüylü iran kedileri ilk olarak 1500 lü yılların ortalarında Avrupa’da görülmeye başladılar ve tarihi dökümanlarca Roman ve Fenikelilerin karavanlarında şimdiki İran ve Türkiye taraflarında insanlara gösterilmeye başladılar. İran kedisinin ilk olarak Avrupa taraflarına 1600 lü yıllar’da İtalyan gezgin Pietro della Valle’nin getirdiği tahmin ediliyor. Angora ve İran kedilerini el yazılarında betimleyen Pietro İran kedilerini, uzun gri tüylü, ipeksi, parlak kürklü olarak tanıtmaktadır. İranda ‘ki Khorazan ilinde yer edindiklerini yazmış ve Hindistana Portekizliler getirmiştir.

KARAKTER ÖZELLİKLERİ

İran Kedisi Asil ve uysal görünen İran kedileri sessizlikleri ve tatlılıkları ile meşhurdur.Gürültülü ortamlara hiç gelemezler. Büyük boncuk gözleri ile gözlerinize bakarken yumuşak miyavlaması ile kendisini karşı konulmaz kılabilir. Bakımı her ne kadar zor olsa da buna değecek kadar tatlı görünüşü ve uysal bir kişiliği vardır. Hiç sıkılmadan saatlerce oturabilir. Bu ponçik insanlar gibi diğer ev hayvanlarıyla da iyi anlaşır.

BEBEKLER VE DİĞER HAYVANLAR

Bebekler le  ve diğer kedilerle anlaşabilen köpeklere sahip aileler için mükemmel bir tercihtir. Kendilerine kibar ve saygılı davranan her türle oynamayı, ilgiyi, hile öğrenmeyi, yakalama oyunu oynamayı beğenir. Diğer hayvanlarla tanıştırırken kontrollü bir şekilde yavaşça, alıştıra alıştıra tanıştırmaya dikkat edin.

Ayrıca İran kedisi hakkında her türlü soruyu sorabilir veya sitemizde kedilerinizi paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here