İran kedilerinin burnu neden yukarıda olur?

1
960
iran kedilerinin burnu neden yukarıda olur
iran kedilerinin burnu neden yukarıda olur

İran kedilerinin burnu neden yukarıda olur?

İran kedilerinin 1500 ‘lü yıllardan beri Avrupa’da olduğu bilgisi kayıtlarda mevcut olup, kökenleri  Pers uygarlığına kadar dayanmaktadır.

Doğuştan uzun tüylere sahip basık burun yapısı nedeniyle seçici birer ırka sahiptir. Bu basık burun ilk bakışta bu kedinin burnunun yukarıda olduğu hissini verir. Seçici genlerin çiftleşmesi yoluyla yapılan üretim sonucunda meydana gelen bir özelliktir.

İran kedilerinin burnu neden yukarıda olur? 1

İki çeşit  İran kedisi vardır.

1 Geleneksel İran Kedisi     

2 Show türü İran Kedisi

Geleneksel İran kedilerinin burunları normal uzunluktadır. Show türü İran kedisi ise düz burun, küçük kulaklar ve büyük kahverengi gözlere sahiptir. Her iki türde de uzun ve göz alıcı tüyler mevcuttur. İşte bu show  türü İran kedisinin küçük ve düz burun yapısı kedinin burnu yukarıdaymış hissini verir.

Bu sevimli ve gizemli İran kedisi türünün kendine ait özellikleri vardır. İpeksi ve parlak kürkleri en ayırt edici özellikleridir. Bu güzel tüylerin her gün taranması gerekir.

Bej, gri, mavi, siyah, gümüş renkleri olmak üzere 80 farklı kürk rengi de İran kedilerine ait bir özelliktir.İran kedilerinin yumuşak başlı ve tatlı mizaçlı olmaları diğer kedi ırkları arasında popülerliğini arttıran belirgin özelliklerinden biridir. Dış görünümleri insanda huzur ve uyumu hissettirir. Maceracı bir yönleri yoktur.Sessiz ve sakindirler.Devamlı ilgiye ihtiyaç duymazlar.Evin koltukları,perdelerinin altı,sandalyeler günlük uyku ihtiyaçlarını karşılarken kıvrılıp keyifle uyudukları vazgeçilmez mekanlardır. İran kedilerinin burnu havadadır ama bu havalarına karşı oldukça tembel kedilerdir.Saatlerce hareket etmeden durabilirler. Bütün bunlara rağmen insanlarla etkileşime geçmeyi severler. Diğer  kedilere nazaran oynamaya veya keşfetmeye fazla meraklı sayılmazlar.

Burnu havada sevimli bu iran kedilerinin yaşam süreleri 10  15  yıl arasında sınırlıdır.Sahiplerine çok sadıktırlar.Sessizlikten hoşlanırlar.Ciğerleri çok hassas ,soğuğa karşı dayanıksızdırlar. Güneş vuran pencerelerin önünde güneşlenmeyi severler.Kalın ve kabarık tüylerinin altında normal irilikte bir vücudu vardır. 3 ila 6 kg arasında ağırlığa sahiptirler.

Profilden bakıldığında burunları pek belli olmaz.Çünkü burnunun olduğu yerde tatlı bir renk farklılığı vardır.Bu da bize İran kedilerinin burnu neden yukarıda? Sorusunun cevabını verir.

Çöllerde yaşayan bir kedi olmasından dolayı İranlılar bu kediye kum kediside derler. Nicolas de Pereisc uzun tüylü bu kedilerle Türk angora ırkı olan bu kedileri çiftleştirmiştir. Bu da günümüz İran kedisinin atalarını oluşturur.Anlaşıldığı gibi burnu yukarıda olan bu havalı kediler insan müdahelesi ile oluşmuş bir kedi ırkıdır.

Kraliçe Victoria ve soylu ailelerin bu kedi cinsine hayranlık duymasıyla ünleri artmış popüler olmuşlardır. Avrupaya 18 yüzyıl Amerikaya 19 yüzyıl sonlarına doğru gelmeye başlamıştır.Burnu yukarıda bu sevimli dostlarımız hayvanlarla da çocuklarla da çok özel dostluk kurabilen özel kedilerdir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here