İran Kedisi Karakteri

0
1202
iran Kedisi

İran Kedisi Karakteri

İran kedisi genellikle tatlı tipiyle bilinmekle birlikte halk arasında basık yüzlü kedi olarakda bilinir. İran kedisi orta boy ve büyük bir vücut yapısına sahiptir.İran kedileri özellikle sinüslerini ve solunumunu etkileyen birtakım sağlık problemlerine duyarlıdırlar.Buna ek olarak, kısa ağızlı iran kedileri burun deliklerinin içinde biriken tozlar yüzünden nefes almakta zorlanırlar.İran kedisi 1870 li yıllarda ortaya çıkmış ve süslü kedi babası olarak adlandırılmıştır.

İran kedisi, parıldayan uzun, ipeksi tüyleriyle de ünlüdür.Gümüş ve beyaz rengi iran için için en popüler renk ise şu anda siyah, mavi, krem ​​ve duman da dahil olmak üzere 80’den fazla renkleri mevcuttur.

  • İran yani Persian tatlı, nazik bir kişiliğe sahiptir ve sessiz bir arkadaştır.
  • Günlük, bakımlı olması gereken uzun, akıcı tüyleri vardır.
  • İran Kedisi eski bir ırktır, ancak tarihi pek bilinmemektedir.

Karakteri Nasıldır

Bu prenses uzun süre sessiz ve sakin şekilde kalabilir aynı yerde sabit bir şekilde durabilir, bu yüzden kürklü mobilya lakabı takılmıştır.İran haklı olmayan bir şöhrete sahiptir ve son derece akıllıdırlar ve oynamayı çok isterler, ancak diğer kedilerin sahip oldukları merakla aynı değildir bu durum.Özellikle tatlı ve uysal bir kedi arıyorsanız, bir İran ideal bir arkadaştır.Son derece sevecen ve sevimli olmak hoşuna gidiyor olsa da, dikkatini çekmek için sizi rahatsız edecek türde bir kedi değildir. İran kedisi 6-8 aylık olana kadar diğer kedilerden farksız bayağı bir hareketli ve çok minnoş bir kedi yavrusudur. Fakat olgunlaşma evresinden sonra bu eğlenceli yapısı kendini sakinliğe bırakır. Kediler genel olarak uyumayı çok sevsede iran kedisi bir hayli fazla sevmekte. Günde yaklaşık 15-18 saat aralığında uyumaktadır.

Bakımı Nasıl Yapılır

Bu minnoşların bakımı diğer kedilere nazaran biraz zordur, bilindiği üzere tüyleri bir hayli fazla uzar ve dökülmemesi için hergün düzenli bir şekilde ölmüş tüyleri almak gerekir ve taranması gerekir.Ayrıca basık suratı yüzünden gözleri içe doğru olduğundan gözleri akıntı yapar, gözlerini akıntı yaptıkça düzenli şekilde silinmesi gerekir. Tüy bakımı ve göz bakımı harici fazla bir zorluğuda mevcut değildir. Son olarak tüylerinin uzunluğu yüzünden kum kabının sürekli temizlenmeside gerekmektedir. Haftalık veya ayda bir kerede yıkama işlemi yaparsanız buda sağlık açısından çok iyi olacaktır.Baskın yüzü yüzünden iran kedisi gözleri yırtılma eğilimi gösterebilir. Çirkin lekelenmeyi önlemek için yüzünü günlük, özellikle de gözlerin altında yıkayın veya silin. Tırnakları gerektiği gibi düzeltin ve dişleri düzenli olarak veteriner onaylı evde beslenen bir diş macunu ile fırçalamayı unutmayın.

Sağlık Konusu

İran kedilerinin kalıtsal sağlık sorunları var, bu da endişe kaynağı olabilir. Bunlar arasında polikistik böbrek hastalığı (PKD), ilerleyici retinal atrofi (PRA), hipertrofik kardiyomiyopati (HCM), mesane taşları, sistit (mesane enfeksiyonları) ve karaciğer şantları sayılabilir. Sorumlu yetiştiriciler bu sorunları önlemek için adımlar atmaktadır.

Polikistik böbrek hastalığı, böbreklerin kistik dejenerasyonuna ve nihai böbrek işlev bozukluğuna neden olan kalıtsal bir durumdur. Bir veya her iki böbreği de etkileyebilir. Bazı kedilerde daha önce görülebilecek olmasına rağmen hastalık işaretleri başlangıçta 7 ila 10 yaş arasında görünür.

İran Kedisi Fiyatları

Bu tatlı kedileri barınaklarda bulmanız çok zor bir ihtimal ve eğer sizde bir iran kedisi besleme istiyorsanız petshop’lardan almanız gerekecek. 2 ile 4. ayındayken satılabilen ve fiyatları petshoplarda 1000 tl ile 1500 tl arasında rengine göre farklılık gösterebilmekte. Fakat internetten araştırıp anne altından dediğimiz yani doğum yapan bir kedi sahibinden almanız daha yararınıza olacaktır. Hem daha ucuz 500 – 750 tl gibi bir fiyata alabilmeniz hemde annesini sürekli ziyarete gidebilmeniz açısından daha iyi olacaktır.

İran Kedisi Karakteri 1
iran Kedisi

Biliyormuydunuz?

Bu kediler daima yuvarlak kafalı, kısa yüzlü, sarkacak burun, tombul yanaklar ve kısa bir beden sahibi olmak için yetiştirilirler ancak zamanla bu özellikler abartılmış hale gelmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here