Islak ve Kuru Kedi Maması

1
146
Islak ve Kuru Kedi Maması
Islak ve Kuru Kedi Maması

Evinizde beslemiş olduğunuz o sevgi yumaklarına yedireceğiniz mamalarda çok fazla seçenek bulunmaktadır. Islak ve kuru kedi maması arasında karar vermek için çeşitli lezzetler arasında da seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Sizde bir kedi sahibiyseniz ve ıslak veya kuru kedi maması konusunda hangisinin daha iyi olduğunu merak ettiyseniz elbette ikisi de mükemmel seçimdir. Seçtiğiniz mamanın, kedinin yaşı ve yaşam evresi için uygun ve dengeli olduğundan emin olmalısınız. Bazı kedi sahipleri ya ıslak ya da kuru kedi mamasını tercih etse de bence en iyi seçenek kedinizi ikisiyle de beslemektir.

Islak Kedi Maması

ıslak kedi maması

Muhtelemen tenekelerde satışa sunulan ıslak yiyecekleri biliyorsunuzdur. Kedinize alacağınız bu ıslak kedi maması en az %65 gibi bir oranla nem içeriğine sahiptir. Yapılan araştırmalara göre ıslak yiyecekler bakteriyel üremeyi daha kolay sağlıyormuş. Bakteriyel üremeyi önlemek için ıslak kedi maması açık bir şekilde 30 ile 60 dakikadan fazla bırakılmamalıdır.

Islak Kedi Maması Faydaları

  • Kedilerin çiğnemeleri daha kolaydır.
  • Toplam su alımını artırmaya yardımcı olur.
  • Kediler, mamanın içerisinde bulunan dokuları ve katkı maddelerini sever.

Kedinizi Islak Kedi Maması ile beslemek güzel ve özel görünse de bu kedi maması atıştırmalıktan daha fazlasına gidemez. Çok kilolu bir kediye sahipseniz eğer, kedinizin diyetine yardımcı takviye gıda olarak kullanılabilir.

Kuru Kedi Maması

kuru kedi maması

Kuru kedi maması bir çok kedi sahibi tarafından tercih edilmektedir. Daha büyük torbalarda olması ve nem içeriğinin %20 nin altında olması, açıldıktan sonra bile uzun bir raf ömrün sahip olmasından ayrıca uygun maliyetli olduğundan dolayı genellikle tercih edilmektedir.

Kuru gıdalarda bakteri üreme riski daha azdır. Böylece iş yerinde veya okuldayken, kedinizin yemek yemesi için bütün gün kuru kedi mamasını dışarıda bırakabilirsiniz. Kuru Kedi Maması aynı zamanda kedilerin dişlerinde oluşan plak ve tartarları azaltmanıza da yardımcı olur. Lakin yaşı çok ilerlemiş bir kediniz varsa, kuru kedi mamasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü yaşlı kedilerin kuru mamaları çiğnemesi bi hayli zordur.

Islak Kedi Maması Mı, Kuru Kedi Maması Mı?

Bu seçimi tamamen kedinize bırakın. Sonuçta kediniz ıslak kedi maması mı yoksa kuru kedi maması mı tercih edeceğine karar verecektir.Veterinerlere göre de ıslak ve kuru kedi mamalarının birlikte tüketilmesi önerilmektedir Bu, kedinin beslenmesinde bol miktarda yem almasının yanı sıra, kuru mamalarında dişe sağladığı faydalarına devam etmesine yardımcı olur.

Kediler yeni yeni şeyler denemeyi severler. Hergün aynı yemeği yemek, her gün aynı parka gitmek, her gün aynı oyunları oynamak onlar için bir süre sonra sıkıcı hale gelebilir. Islak ve Kuru kedi maması tüketilirken bir öğün için karıştırmak veya ikisini ayrı ayrı öğünlerde vererek kedinizi beslemek, kedinize sadece istediğini değil aynı zamanda ihtiyacı olan besinide vermenin iyi bir yoludur.

Elbette ki kedinizin ihtiyaç ve isteklerine hitap etmek onunla duygusal bağınızı güçlendirecektir.

Islak ve Kuru Kedi Maması 1

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here