Jack Russell Terrier Cinsi Köpek

0
1094
Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier Cinsi Köpek

Eğer liderliği ele almazsanız, Jack Russell Terrier’iniz bu rolü hemen üstlenecektir. Jack Russel kadar sevilen fakat onun kadar yanlış anlaşılmış başka bir köpek cinsi yoktur. Bu güçlü, bastıbacak köpeği her ne kadar kucağınıza alıp sevebilseniz de, savaşçı ruhuyla vahşi, inatçı, bağımsız ve yorulmak bilmez türünün bütün özelliklerini üzerinde toplamıştır. Bütün işi toprağı kazıp bir şeyler bulmaktır canlı bir şeyler! Bu cins bir köpeği ancak düzenli olarak sık sık gezmeye çıkarabilirseniz, apartman hayatına uyum sağlayabilir.

Jack Russell Terrier Cinsi Köpek 1
Jack Russell Terrier

Bu kavgacı köpeği ilk kimler üretmiştir diye merak ediyorsanız, ı8oo’li yılların saygıdeğer rahiplerinden köpek yetiştiricisi ve aynı zamanda tilki avına meraklı Jack Russel’dan söz etmemiz gerekecek, öyle bir av meraklısı ki, av partilerini kaçırmamak için cenazeleri bile günlerce bekleten bir rahip! Fox Terrier dediğimiz tilki avcısı Terrier cinsini üreten işte bu rahip olmuştur. Fox Terrierler birer gösteri köpeği olmadan önce av meraklıları arasında en çok aranan cinsti. Sahibinin arazisine kaçak giren hırsız tilkileri kovalayarak yakalamak en büyük göreviydi. Bu dayanıklılık ve azim gerektiren bir işti ve Jack Russel bunu çok iyi beceriyordu.

Genellikle beyazdır, kahve, ten rengi lekeleri vardır. Ufak kulaklı, minik dik kuyrukludur. 35 cm. boyunda, ufak ama kaslı ve çok güçlü olan bu hayvan, hiçbir köpek cinsinde görülmeyen bir kişiliğe sahiptir. Diğer köpeklere, özellikle de kendi cinsine karşı hoşgörülü değildir. Onlarla dalaşmak ister. Evde bir bütün gün onu yalnız bırakırsanız, hele hele küçük bir alanda kapanıp kalırsa, ortalığı mahvedebilir. Başıboş bırakıldığında, bir Jack Russel’dan her türlü yaramazlık beklenir.

Aşırı ilgi bekleyen bu köpeklerin sahipleri de aktif olmak zorundadır. Bir Jack Russel’ı sürekli işe koşturmanız gerekir çünkü can sıkıntısı, Jack Russel’m tahammül edemediği bir duygudur. Yalnızlığa da hiç tahammülü yoktur. Sevgi ve ilgi ister ama fazla da sıkmamak şartıyla. Eğer çocuklarınız varsa, Jack Russel’m evdeki yerini kabullenmesini ona öğretmeniz şarttır.

İyi eğitilip bol bol egzersiz yaptırıldığı takdirde hareketliliği ve ilginç kişiliğiyle sizin için yorucu da olsa, eğlendirici bir köpektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here