Japon Kıvrık Kedisi Bakımı ve Özellikleri

0
712
Japon Kıvrık Kedisi

Japon Kıvrık Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Japon Kıvrık kedileri yapılan araştırmalara göre ilk önce Çin ve daha sonra Japonya’da ortaya çıkmıştır. Çok kısa, ponpon şeklindeki kuyruğu sayesinde diğer kedi türlerinden kolay bir şekilde ayrılır. Evde bakım için tercih edilmekte olan Japon Kıvrık kedileri sevimli görüntüleri sayesinde birçok kişinin vazgeçilmez evcil hayvanları arasında yer almaktadır. Orta boylu ve oldukça iyi gelişmiş kasları sayesinde atik bir görünüme sahiptir. Fakat kaslarının çok olmasına rağmen oldukça kibar bir fiziksel yapısı vardır. Büyük ve düzgün kulakları sayesinde etrafında olup biten olayları çok kolay bir şekilde takip eder ve refleksleri buna bağlı olarak gelişme göstermiştir.

Japon Kıvrık Kedisi Bakımı ve Özellikleri 1
Japon Kıvrık Kedisi

Japon Kıvrık Kedisi Özellikleri

Renk : Bahsetmiş olduğumuz bu kedi türünün bedeni, beyaz tüylerle kaplıdır. Bunun yanında ise kuyruk ve kulak bölgelerinde siyah tüyler görülebilir.

Bakımı : Tüyleri çok az döküldüğü için ev içerisinde çok fazla bakım istemeyecektir. Haftada sadece birkaç kere onu fırçalamak, bakımlı görünmesi için yeterli olacaktır. Psikolojik olarak ise ilgi isteyen bir kedi olduğu için, gün içerisinde onunla oyunlar oynamanız gerekecektir.

Ev hali : Japon Kıvrık kedileri diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Bu yüzden de evde bakım için oldukça uygundur. Sakın karakteri sayesinde evde bulunan eşyalara zarar vermezler.

Görünümü : Uzun ve ince bacaklara sahip olan bu kedi türü oldukça güçlü kas yapısına sahiptir. Geniş açılı kulakları sayesinde etraftan gelen sesleri net bir şekilde algılar ve hızlı bir şekilde bu seslere tepki verebilir. Büyük ve yuvarlak olan gözleri tamamen açık ve renkli olarak dünyaya gelir. Genellikle göz rengi ve tüyü rengi birbiriyle uyumlu olarak karşımıza çıkarlar. Uzun ve nazik görünümlü vücudu sayesinde fiziksel anlamda başarılı bir duruş sergiler.

Japon Kıvrık Kedisi Tarihi

11. yüzyıldan itibaren dünyada var olduğu kabul edilen bu kedi türüdür. Daha çok Çin ve Japonya gibi uzakdoğu ülkelerinde bulunmuştur. 1968 yılında ise Japonya’nın ilk defa dışına çıkarak Amerika bölgesinde yayılış göstermeye başlamıştır. Bundan sonrasında devam eden süreçte ise tüm dünyaya yayılması çok uzun sürmemiştir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here