Javanese Kedisi Özellikleri

0
596
Javanese Kedisi

Javanese Kedisi Özellikleri

Kedilerde sıklıkta tercih edilen Javanese ırkındaki kediler, Balinese ırkı kendilerine benzeyen özelliklere sahiptirler. Javanese kedi ırkı, 16 farklı renge sahip olarak doğal ortamda bulunabilir. Bu ırka sahip olan kediler yapıları gereğince sevecen ve etrafa oldukça meraklı olurlar. Tabii böylece davranınca da sevmemek elde değil. Özellikle de sahiplerini mutlu etmeyi çok severler ve bilinenin aksine sahiplerine karşı oldukça sadık kedilerdir.

Javanese Kedisi Özellikleri 1
Javanese Kedisi

Javanese Kedisi Özellikleri

Javanese kedileri görünüş olarak Siyam kedileri ile büyük benzerlikler gösterirler. Siyam kedilerine oldukça benzeyen bir baş yapıları vardır.Yassı. Başları uzun bir şekilde, orta boylu vücutta yer alır. Yassı bir görünüme sahip olan geniş kafatasları ise ön tarafa doğru biraz çıkıntılı bir görüntü oluşturur. Duyuları oldukça gelişmiştir. Burunları diğer kedilerden daha uzun ve oldukca geniş yapılıdır. Javanese kedilerinin kulakları dış tarafa doğru geniş yapıya sahiptir.

Badem şekline benzeyen gözleri işe burunlarına doğru bir eğim oluşturmaktadır. Badem şeklindeki gözler iri ve burna doğru eğiktir. Vücut yapısı olarak ince ve narin bir görünüme sahiptir. Buna rağmen kas gelişimi üst düzeydedir ve hızlı hareket edebilir. Kuyruk yapısı olarak uzun bir yapıya sahiptir. Tüyleri, kuyruk bölgesinde sıklaşmaktadır. Javanese kedilerinin bacakları diğer kedilerden uzun ve pati şekilleri oval bir şekil almıştır.

Javanese Kedisinde Tüy Bakımı : Uzun tüylere sahip olmasına göre diğer kedi türleri gibi zor bir tüy bakımı yoktur. Çok tüye sahiptirler fakat sık sık banyo yapmasına gerek yoktur. Sert fırçalar ile tüylerin fırçalaması veya tarak yardımı ile tüyleri taranarak bakım yapılabilir. Bu kadarlık bir bakım kedinin güzel görünmesi için yeterlidir.

Renk : Havana’lar kedilerinde, farklı tonlarda oluşan 16 çeşit renk görmek mümkündür.

Javanese Kedisi Tarihi

Balinese kedi ırkı ile de benzerlik gösteren Javanese kedilerinin farklı özelliği, Balinese cinsi kedilerden daha fazla renk seçeneğine sahip olmasıdır. İlk defa 1940’lı yıllarda ortaya çıkan bu kedi türü, seneler sonra 1987’de Kedi Gönüllüleri Kuruluşu tarafınca kabul edilmiş bir kedi ırkı olarak görülmeye başlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here