Karayak Kedisi Özellikleri

0
557
karayak kedisi

Karayak Kedisi Özellikleri

İngilizcesi Snowshoe olan kedi türüdür. Türkçeye Karayak olarak geçmiştir. Oldukça uyumlu bir kedi olarak tanımlanır. Sakin ve anlayışlı yapısı ile dikkat çeker. Çocuklarla iyi anlaşabilirler. Hatta en büyük düşmanlarında biri olan köpeklerle bile Karayak’lar oldukça iyi anlaşırlar. Sahiplerine karşı besledikleri sevgiyi onların yanımda mırıldanarak belli etmeye çalışırlar. Oyun oynamayı çok severler. Aynı zamanda oyunculuk yetenekleri de oldukça gelişmiştir. Sizin ileriye doğru attığınız oyuncakları yakalayıp geri getirmeyi çok severler.

Karayak Kedisi Özellikleri 1
karayak kedisi

Karayak Kedisi Özellikleri

Renk: Karayak kedilerinde genellikle iki farklı renk görülür. Bunlardan bir tanesi mavi noktalı diğeri ise ayı balığı noktalı renkleridir.

Bakımı: Karayak kedileri fazla bir bakım gerektirmez. Düzenli olarak fırça ile haftada bir kaç kez fırçalanmak Karayak’ın bakımı için yeterli olacaktır.

Ev hali : Evde beslemek için oldukça uygun bir kedi türüdür. Özellikle de gelen misafirler karşı gösterdiği tavırla bilinir. Yabancı biz insan dahi olsa, sevecen bir yapı ile onlara yaklaşır.

Kişilik: Her ne kadar Karayak’tan olumlu olarak bahsetsek de oldukça kaprisli bir kedidir. Onu kızdırmamak gerekiyor. Misafirlere karşı sevecen yapıdadır. Oldukça hareketli ve canlı bir yapısı vardır. Onu kolay kolay durduramazsınız.

Görünüm: Kafa yapılarına değinecek olursak, yuvarlak ve geniş yapıdaki kafalara sahiptirler. Çeneleri oldukça iyi gelişmiştir fakat vücutlarına göre küçüktür. Burun yapısı düz bir görünüme sahiptir. Kulaklarının uç kısımları oldukça sivridir. Kulak yapıları geniştir. Yuvarlak ve iri gözlere sahiptirler ve canlı bakışları sayesinde bu durumu desteklerler. Beden görünümü olarak orta boyuttadır. Gövdeleri uzundur ve kaslı bir yapıya sahiptir, bu durum Karayak kedilerinin oldukça atik olmasını sağlar. Patikleri ise geniş ve yuvalarlak bir yapıya sahiptir. Geniş patileri sayesinde yere sağlam basmaktadır. Kuyruk yapıları, orta boylu bedenleri ile orantılıdır ve ince bir yapıya sahiptir.

Karayak kedisi Tarihi

Karayak kedisi Tarihi : Karayak kediler 1960’lı yıllara Doroty Hinds Daugherty adındaki bir kedi yetiştiricisi tarafından yapılmış olan çiftleştirilmelerin sonucunda ortaya çıkmış. Amerika’da Karayak kedisi oldukça tanınan bir kedi türüdür. İlk defa 1980 yıllarında resmi olarak tanınmıştır.

Karayak Kedisi Özellikleri 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here