Kedi Hareketleri

1
648
kedi davranışları

Kedi Hareketleri Ne Anlama Gelir ?

Merhaba patiledi.com okurları. Kedi diline ne kadar hakimsiniz ? Kedinizle ne kadar iyi anlaşıyorsunuz ? Emin olun ki bu yazımızı okuduktan sonra kedinize biraz daha farklı gözle bakacaksınız.

Kedi Hareketleri 1
kedi davranışları

-Yooow  yooow sesi ile seslenmek:
Kedinizin yalnız ve huzursuzluğunun işaretidir. onunla oynama ve ona bir şeyler verme zamanı yani ilginizi ona çevirme zamanıdır.

-Kuyruk havaya kalkmış pozisyon:
Mutlu dertsiz  ve de herşey kendi dünyasında işler yolunda demektir.selamlama anlamında da kullanılır.

-Kuyruğunu çekmek.
Bu  hareketi kuş, kemirgen veya bir başka hayvan görünce yapar.çevresel şartlar agresif olmasına sebep olabilir.Bu durumlarda sakinleşinceye kadar beklemek yerinde olur.aksi halde  onu şaşırtıp kızdırabilirsiniz, yani ne yapıyorsa  bırakın yapsın,rahatsız etmeyin.

– Kuyruk  bacaklarının arasında:
Birşeyler kedinizi korkutmuş demektir.Düzleştirilmiş kulaklar ,gırlama ve büyümüş göz bebekleri kuyruk pozisyonuna ek olarak görülür.korkan kediyi sakinleşmesi için tutmayın ! kendi haline bırakın bu çok daha iyi olur.

-Yere yakın yavaş ve kurnazca sürünüyorsa:
Kediniz mutlak  bir şeyin peşinde avını takip ediyor,saldırıya hazırlanıyor demektir.

Kedi Hareketleri 2

-Yumuşak hafif miyavlama:
Kediniz kucağınızda bir yer istiyor.

-Kuyruk sallamak:
Eğer kediniz  bir şeylerden rahatsız olmuşsa veya oluyorsa,hemen kuyruğunu kaldırıp sağa sola sallamaya başlar.Onu korkutan şey devam ediyorsa  ya kaçıp gider yada agresifleşir.

-Yere yakın hapşurma ve öksürme halindeyse:
kediniz tüy yumagi ile uğraşırken onun işini tamamlamasını kendini temizlemesini bekleyin.

-Tırmalama:
Eğer kediniz evinizde sağı solu vede mobilyaları tırmalıyorsa ,dikkatinizin kendisine çevrilmesini istiyor.Diğer seçenek ise bir tırmalama tahtası temin ederek sorunu çözebilirsiniz.

-Kafasını bir yere sürtüyor:
Kediniz size ve çevresindeki nesnelere yüzlerindeki salgı bezlerinden feromon bırakır.Kedinizin hoş kokusu buradan kaynaklanır.Bu sürtünme bütün kedilerin tabii işaret bırakma yöntemidir.Kediler duvarlara ,mobilyaya,ayakkabılara ve hatta  yere biraz önce bıraktığımız nesnelere de sürünürler.Ayak oğuşturması  en çok görülenidir.ve ilgi görmek isteğinin işaretidir.

-Gırlama pozisyonu:
Mesut ve tatmin olmuş kedi gırlar. Gırlamanın başka sebepleri de olabilir.Onları mesut edecek bir şey bekliyor olabilir.Eğer ki derinden gelen bir gırlama ise acı çekiyor demektir.

-Patisini gazeteye koyuyorsa:
Oynamak istiyor veye gazetenin yeni bir çöp kutusu mu olduğunu anlamaya  çalışıyor.
kediler sık sık kağıttan cisimlerle oynarlar.

-Miyavlıyor ise:
Sizin dikkatinizi çekmeye çalişıyor.

-Yere yatıp kımıldamadan bakması:
Bir şeye saldırmak için uygun zamanı bekliyor.Gözlerine bakın ,göz bebeklerinin saldırıdan az önce büyüdüğünü göreceksiniz.

-Ön ayakları (patileri) ile bir şeyler yoğurur gibiyse:
Kedilerimiz bunu hep yaparlar genelde onların  yavru dönemlerinden kalan ve devamı olan bu pozisyon rahat olduğunu gösterir.

-Kıııhhh  yaparlarsa:
Kedi   kıııhhh  yaparsa mesaj  açıktır. Kendilerini sıkıştırılmış hissediyor olup mesafe istiyor ve mesut olmadıklarını işaret ediyor. kıııhhh yapan kediden uzak durun..!

-Karnını gösterir pozisyonda yatıyor ise:
Eğer kediniz sırt üstü döner ve karnını gösterirse tam bir güven içinde olduğu anlamına gelir.Etrafıyla uyumlu ve sakin oldugunun işaretidir.Çünkü aksi halde kediler karınlarını  korurlar.

Kedi Hareketleri 3

-Kulaklarını yukarı dikmişse:
Bir şeyler kedinizin tam dikkatini çekmiş,başka bir kedinin hareketini izliyor ve başka sesleri dinliyor olabilir.

-Kulaklar arkaya dönük:

Eğer kedinizin kulakları arkaya dönük dik bir şekilde duruyorsa ,ne yapacağından emin olmadan durum tespiti ve bir sonraki hareketini düşünüyor demektir.Eğer yere yakın bir pozisyonda perdelere veya koltuğunuza dikkatini çevirmişse ,kötü bir hareketinden dolayı kendini suçlu hissediyor anlamına gelir.

-Kalkmış tüy ile kamburunu çıkartmak:
Yavru kedi ise genelde oynamak  istemektedir.yetişkin kedi ise bir şeyden korktuğu ve yalnız kalmak istediği anlamına gelir.Eğer aynı anda derin derin gurulduyor ve gergin hareketler  yapıyor,gözleriyle size bakıyorsa… kesinlikle kendi başına kalmak istiyor anlamına gelir.hemen yanından uzaklaşmalıyız.

Bir şeylerin düzgün olmadığı ve kendini koruma moduna geçtiği anlamına da gelebilir.

Ayrıca kedi dili hakkında her türlü soruyu sorabilir veya sitemizde kedilerinizi paylaşabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here