Kedi Hastalıkları (10 Hastalık)

0
224
kedilerin hastalıkları

Kedi evcil hayvan denildiğinde herkesin ilk aklına gelen, görünüşü ile insanların kalbini çalan ve insanlara mutluluk veren canlılardan bir tanesidir. Her canlının olduğu gibi kedilerin de bazı durumlardan kaynaklı olarak hasta olması hayatının bir parçasıdır. Kedi hastalıkları hakkında bir içerik paylaşarak kedi sahiplerinin ve vatandaşlarımızın neler yapabileceği hakkında bilgi sahibi olmasını istiyoruz. Kedilerin bir çok cinsi bulunmaktadır ve her birinin de çeşitli zayıf yönleri vardır. İşte bu zayıf yönler kedilerin hasta olmasına sebebiyet verir. Kediler doğası gereği hastalık karşısında ne yapacağı hakkında bazı içgüdülere sahiptir. Ancak bizler de bu canlıların yaşamlarını kolaylaştırmak için biraz da olsa yardımcı olmak adına hastalıkları için destek olabiliriz.

Kedi hastalıkları içeriğinde nezle, diyabet, kulak enfeksiyonu, bağırsak iltihabı, kabızlık, kanser, göz iltihabı, mantar, böbrek yetmezliği ve AIDS hastalıklarına göz atacağız. Hastalıklara geçmezden önce hatırlatmak isteriz ki; düzenli olarak kedinizin bakımını ve aşılarını yaptırmanız bu hastalıklardan kedinizi koruyacaktır. Önemli hastalıklarında erken dönemde teşhis edilmesini sağlayacağından dolayı ilerlemeden müdahale edilmesine sebep olacaktır. Kedinizin bakımını asla aksatmayın! Şimdi kedi hastalıklarına geçebiliriz.

kedi hastalıkları

Kedi Hastalıkları

1- Nezle

Kedi nezlesinin insan nezlesinden görünüş olarak hiç bir farkı yoktur. Ateş yükselmesi, burun akması, hapşırık gibi belirtileri bulunmaktadır. Veterinerin vereceği ilaç ile kısa sürede kediler bu hastalığı yenebilir. Kedi nezlesi kedinin art arda hapşırması ile komik bir görüntü oluştursa da kedinin hasta olduğunu unutmayın.

2- Diyabet

Diyabet kedilerde çok sık görülen bir durum olmasa da yine de dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Kedinin su tüketiminde olağan dışı bir artış olması ve özellikle gece vakitlerinde aşırı idrar yapması bu hastalığın belirtileri olarak bilinmektedir. Aynı insanlarda oluğu gibi kan tahlili ile beraber şeker ölçümü sonucunda veteriner hekim tarafından diyabet tanı konulur.

3- Kulak Enfeksiyonu

Kulaklar kedilerin yaşamı için çok önemli bir yere sahiptir. Kedilerin kulaklarının sürekli hareketli olmasından da bu rahatça anlaşılıyor. Kulaklarının iyi çalışabilmesi için enfeksiyondan uzak tutulması gerekmektedir. Kedinin kulağında kanla beraber iltihap sıvısı varsa ve kulakta kötü bir koku bulunuyorsa kedinin kulağı enfeksiyon kapmış demektir. Kedi kulağını kayıp etmemesi için acilen tedavi etmesi gerekir. Bunun için hemen veteriner hekim ile iletişime geçiniz.

hasta kedi

4- Bağırsak İltihabı

Adından da anlaşıldığı gibi bağırsaklarda olan bu iltihap kedinin yediği yemeklerden ve çeşitli zararlı parazitlerden kaynaklı olarak oluşur. Ayrıca kedilerin hassas oldukları ve zaman zaman stresli oldukları bilinmektedir. Kedilerin stresli olması bu hastalığı rahatça tetikler.

5- Kabızlık

Kedi hastalıkları arasında kedi sahibini en çok yoracak olan hastalıklardan biri de budur. Kabızlık kedilerin katı tuvaletini yaparken aşırı zorlanması bazen yapamaması gibi duruma denir. Bu dönemlerde kediler iştahsız olur ve aşırı derecede su kaybederler. Hemen tedavi edilmesi gerekmektedir, çünkü aşırı sıvı kaybı ölüme neden olabilir. Veteriner hekim en doğru tedavi için kedi sahibine bilgi vererek gerekli işlemleri yapacaktır.

6- Kanser

İsmini görünce bile hüzne kapıldığımız, binlerce insanı ve hayvanı ölüme götüren uğursuz hastalık kanser. Bu dönemde aynı insanlarda olduğu gibi kedilerin de çok fazla moral ve motivasyona ihtiyacı vardır. Aşırı halsizlik, iştahsızlık ve gözle görülür çok fazla belirtisi bulunuyor. Zor bir dönemden geçen kediler sık sık veteriner hekim kontrolünden geçmelidir. Kedi hastalıkları arasında en zor olanı budur.

7- Göz İltihabı

Kedilerin gözlerinde aşırı sulanma ve nadir de olsa kanlı göz yaşı bulunması ile anlaşılır. Bir alerjik durumdan kaynaklı olarak kedinin göz iltihabı olduğu anlaşılır. Ayrıca göz kenarlarında kızarıklık ve az da olsa sivilce gibi kabarcıklar da görülebilir. Telaş etmeye gerek yok ancak bu durumdan kediyi bir an önce kurtarmak gerekir. Veteriner hekim gözleminde tedavi uygulanması gerekmektedir.

kedi hasta

8- Mantar

Kedi mantar hastalığıyla beraber çok fazla tüy dökülmesi yaşayabilir. Deri üzerinde çeşitli bölgelerde kızarıklıklar oluşması da muhtemeldir. Bu dönemde kediye çeşitli ilaç tedavileri uygulanır. Daha önce siz saygın okuyucularımızla paylaştığımız kedilerde mantar enfeksiyonları başlıklı içerikte mantar konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

9- Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği durumu kedinin idrar yapma zorluğu yaşamasına sebebiyet verir. Ayrıca idrar yolunda da idrar yapmama durumundan dolayı enfeksiyon da oluşabilir. İdrar yolu enfeksiyonuna kadar gidecek bir hastalıktır. Böbrek yetmezliği için ömür boyu bir tedavi süreci bulunuyor. Veteriner yardımı ve gözlemi bu hastalık için çok önemlidir, asla aksatmamak gereklidir.

10- AIDS

AIDS kediler arasında ısırık ve salya ile geçen bir hastalıktır. Teşhis için kanın incelenmesi gereklidir. Teşhis edilmesi ve kedide AIDS’e rastlanması halinde zor bir tedavi süreci başlar. Kedinin aşırı zayıf olması en belirgin durumlardan biridir. Kedini acilen tedavi altına alınması gerekir.

Değerli okuyucu bu içerikte kediler için sıradan ya da hayati öneme sahip olan hastalıklardan 10 tanesini listeledik. Bu içeriği gördüğünüzde çevrenizde rastladığınız kedilerde belirtilerden birisini anlamanız halinde belediyenin veteriner hekimler ile hemen iletişime geçmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde sahibi olduğunuz kedide bu hastalıkları hemen tedavi ettirmeniz gereklidir. Kedi sağlığı kategorimizde daha fazla içeriğe de ulaşabilirsiniz. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır! Geçmiş olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here