Kedi Tüy ve Vücut Bakımı

0
776
Tüy ve Vücut Bakımı

Kedi Tüy ve Vücut Bakımı

Kediler günlük vücut bakımlarını dilleri ile rahatça yapabilmektedirler. Kedi tüy ve vücut bakımı çok önemlidir. Bu sırada yutulan kıllar ya dışkıyla ya da kusarak atılır.

Bu, kediler için normal bir davranıştır.Kendi bakımını kendi yapabilen kediler bazı durumlarda insan yardımına ihtiyaç duymaktadırlar.

Kedi Tüy ve Vücut Bakımı 1
Tüy ve Vücut Bakımı

Tüy ve Vücut Bakımı

Örneğin uzun tüylü kedilerin düzenli olarak tüy bakımlarının yapılmasına ihtiyacı vardır. Uzun süre taranıp fırçalanmayan kedilerin tüyleri çok dökülür, keçeleşir ve kirlenir.Keçeleşmiş tüyler bir makas yardımıyla dikkatlice tamizlenir ve fırçalanır.

Kedinin vücut bakımı son derece yumuşak olmalı,ani hareketlerden kaçınılmalı, keskin kokulu maddeler kullanılmamalıdır. Kedi bakımında aşırıya kaçılmaması önemlidir.Bazı kedi sahipleri aşırı bakım tutkuları yüzünden kedilerine adeta eziyet etmektedirler. Kulakları pamuklu çubuklarla temizlemek ve gözleri tamamıyle yıkamak, kedi için sakıncalıdır.

Tüy dökülmesinden bahsetmişken şunu da hatırlatalım. Halk arasında kedi tüylerinin kiste neden olduğu söylenir. Sözü edilen ve korkulan kist, aslında bir tür parazitten kaynaklanır. Bu, Echinococcus Granulos’tur.Bu da Cyst Hydatid adı verilen kistin oluşumuna neden olur.

Bu ot oburların etlerinde ve iç organlarında bulunur. Pişirilmeden verilen etler ve sakatatlarla ev hayvanlarına bulaşabilir.

Bunun dışında çok küçük çocuklarda tüylerin solunması yoluyla parazite bağlı olmayan yabancı cisim kist oluşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here