Kedi ve köpeklere çikolata ve tatlı yedirilir mi ?

0
410
Kedi ve köpeklere çikolata yedirilir mi

Kedi ve köpeklere çikolata ve tatlı yedirilir mi ? İnsanlar her durumda çikolatayı severler, ne yazık ki her biçimde ve tattaki çikolata evcil hayvanlarımız için zehirlidir ve tamamen onlardan uzak tutulmalıdır. Kediler ve köpekler çikolata zehirlenmesi riski altındadır. Çikolata zehirlenmesi köpeklerde daha çok sorun yaratma eğilimindedir. Çünkü kediler genelde çikolata pek sevmezler. Üstelik kediler köpekler ile karşılaştırıldığında ne yedikleri konusunda daha hassas olma eğilimindedirler. Köpekler neredeyse her şeyi yiyebilecekleri kadar yerler. Bu durumdan ötürü çikolata zehirlenmesinden etkilenen bir çok köpek zehirlenmesi olayı vardır.

Kedi ve köpeklere çikolata yedirilir mi

Küçük evcil hayvanlar büyük cinslere göre daha çok risk altındadır. Çünkü onları olumsuz etkilemesi için daha az miktarda çikolata yeterlidir. Çikolata yemenin evcil hayvanınıza zarar verip vermeyeceği yenen çikolata türü ve evcil hayvanınızın büyüklüğü gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Gramajlarına Göre Tatlı Çikolata (Teobromin Etkisi)

3 Kiloluk sütlü çikolata 20 kiloluk bir köpeği etkilemez iken daha ufak bir köpeği kolayca etkiler. Yaşlı köpekler için beslenme zorlaşacaktır. Çikolatayı zehirle yapan şey kakao , kafein hem köpekler hemde kediler için toksit olan Teobromin adı verilen doğal olarak oluşan bir uyarıcı içerir. Başka bir deyişle evcil hayvanınızın vücudu teobromini insanlara göre daha yavaş parçalara ayırır. Buda bu maddenin evcil hayvanınızın kanında daha uzun süre kalmasına ve zararlı seviyelerde birikmesi için daha fazla zaman vermesine neden olur. Teobromin ve kafein kalp atış seviyesinin artmasına sebep olur. Büyük miktarlarda Teobromin kas titremeleri , nöbetler , düzensiz kalp atışı , iç kanama ve kalp krizine neden olur. Evcil hayvanda kusma , ishal ve huzursuzluk yaşatır. Farklı çikolata türleri farklı teobromin seviyelerine sahiptir. Kakao çikolata ve beyaz çikolata en düşük seviyededir. Herhangi bir miktarda bitter ve bitter çikolata ile uğraşıyor iseniz dikkatli olun. En çok teobromin bu tarz çikolatalarda vardır.

Çikolatayı asla bir ödül olarak düşünmeyin. Unutmayın çikolata potansiyel olarak en iyi arkadaşımız için öldürücüdür. Bu yüzden ulaşılması imkansız bir yere koyun. Kapalı bir dolap motive olan bir köpek veya kedinin atlayabileceği bir yerden daha güvenli olacaktır. Çikolata zehirlenmesi olan şüphesi hayvanları derhal veterinere götürün. Veteriner kusmasını sağlayacaktır. Kan dolaşımına emilimini önlemek için aktif kömür kullanabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here