Kediler Bizim İçin Ne Düşünüyor?

0
353
Kediler Bizim İçin Ne Düşünüyor
Kediler Bizim İçin Ne Düşünüyor

Bir evcil hayvan aşığıysanız ve ailede bir ya da iki hayvanınız varsa, onlara yardım edemeseniz de onlarla konuşmaya devam edersiniz. Hayvanlarımızın cevap veremediğini bilmemize rağmen, hala bizi dinleyecek sevgi dolu bir kulağa sahip olmak konusunda rahatlatıcı başka ne olabilir ki. Şimdi sizlerle birlikte Kediler Bizim İçin Ne Düşünüyor diye tartışacağız.

Kediler Düşünür Mü?

İnsan olmayan bir şeyi insan olarak ele alırsak, buna antropomorfizasyon denir. Evinizde beslediğiniz kedilerin de sizler gibi düşünebildiğini, davrandığını hayal etsenize. Gerçekten müthiş olurdu değil mi? Elbette ki kediler bizim gibi düşünemez veya davranamaz, fakat kediler bizim bakış açılarımıza sahip olur. Acaba biz onlarla sohbet ederken, onları şımartırken, onlar hakkında konuşur ken onlar bizim hakkımızda ne düşünüyor. Sizler için araştırdık.

Kediler insanlar hakkında köpeklerden farklı düşünürler

kedi psikolojisi

Bilim insanlarına göre köpekler insanlarla etkileşime girdiklerinde davranışlarını başka köpeklerle takıldıklarında değiştirirler. Bununla birlikte, kediler davranışlarını insanlara karşı hiç bir zaman değiştirmezler. Bir kedinin davranışı çok daha incedir ve onu karakteristik uzaklıkları olarak kabul edebiliriz. Bir çok kedi, ev ortamını sevse da ara sıra onları doğal ortama bırakmak da olumlu sonuçlar almanıza neden olacaktir. Kediler neden bize böyle davranıyor diye düşünüyorsanız şayet, insanlardan farklı olduklarını düşünmemek için böyle davranıyor olabilirler.

Kediler insanları gözlemler.

Fark ettiyseniz kediniz sık sık sizi izler. Çünkü kediler meraklı hayvanlardır. Ne yaptığımızı, ne yediğimizi, ne konuştuğumuzu hemen herşeyi izlemeyi severler. Kediler bizi izlerken bu esnada davranışlarımızı da öğrenirler. Hangi insanın ne yediği, ona ne bıraktığı, kediye verdiği yemek hepsini öğrenirler. Bu durum kedilere karşı bizim nasıl davrandığımızı anlamalarına izin verecektir. Ancak bu durum kedilerin bizleri tamamen tanıdığı anlamına da gelmemektedir.

kediler insanları gözlemler
Kediler muhtemelen insanların daha büyük kediler olduğunu düşünüyor.

Kedilerin insanların daha büyük kedigiller olduğunu algılaması çok mantıklıdır, çünkü kedilerimiz bizi kontrol edebileceğini açıkça düşünüyor. Bilim adamları, bize diğer kedileri tedavi etme yöntemlerinden farklı davranmadıklarını fark ettiler. Açıkçası, onlardan daha büyük olduğumuzun farkındalar lakin aramızda bir akrabalık bağı olmadığınında farkındalar.

Kediler bize saygıyla davranırlar, kendilerini bacaklarımıza sürtme gibi şeyler yaparlar . Ancak, bu hala bir kedinin, özellikle de saygı duyduğu bir kedinin kullanabileceği bir davranış olarak ön plana çıkmıştır. Kedinin sizi sevdiğinin en büyük belirtisi, yanınıza yaklaştığında kuyruğunu kaldırmasıdır.

Kedi duyguları insan duygularına uyuyor mu?
Yapılan araştırmalar sonucu, kediler tamamen kendilerinden farklı bir tür olduğumuzu kabul etmiyorlar. Bizde onlar gibiyiz, onlar gibi düşünüyoruz, onlar gibi yiyoruz diyorlar. Kedi psikolojisi hakkında yapılan araştırmalar sonuçsuz kalmamıştır. Kedilere göre: 

“Açıkça onlardan büyük olduğumuzu biliyorlar, fakat sosyal davranışlarımız çok fazla uyarlanmış olmadığının farkındalar. Kendi kuyruklarıyla bizim ayaklarımızı denk tutuyorlar.”

Unuttukları bir şey varki, kediler insanların gördüğü farklılıkları göremezler. Evlerde usta olmaya çalışsalar da genellikle başarılı olurlar. Bazı bilim adamları kedileri dilsiz olarak düşünmemektedir. Onların da dili olduğunu, hatta insanlar kadar zeki olduklarını öne sürmektedir.
kediler
Kediler ve insanlar nasıl bağlanır?

Her zaman göstermese de, kediler sık ​​sık bizi düşünüyor. Fark etmediysen, kediler her zaman bize bakarlar ve bu durum genellikle bizi izledikleri veya bizimle bağlantı kurmaya çalıştıkları içindir.

Biz üzülünce üzülürler, biz sevinince sevinirler. Duygularımızı ölçebilir hatta yorumlayabilirler. Bizim ne yaptığımızı, ne zaman yemek yediğimizi, ne zaman dinlendiğimizi gözlemleyerek öğrenirler. Kediler sahiplerine her zaman bağlı olarak gözükmese de gerektiği kadar bağlıdır. Yapılan bir deneyde, kedilerin ve insanların nasıl bağlandığını gösterilmişir. Kedilerin asıl sahipleri, yabancı kişilerle yer değişerek, kedinin sahibini bulması istenmiştir. Kediler yabancı kişilerin yanına gitmeyip, asıl sahiplerini fazla vakit kaybetmeden bulmuştur. Bu da kedi ve insan bağlılığının en büyük örneğidir.

Bir kedi bir seçeneğe sahip olduğunu hissetmiyorsa, geri adım atmanız gerekirPam. İnsanların iyi niyetleri olabilir. Fakat kediler köşeye sıkıştırılmaktan, kuyruğundan tutarak sevilmekten hiç hoşlanmazlar. Bu gibi tavırları sergileyen insanlardan da her zaman uzak dururlar, ona karşı öfke ve kin duyarlar. Kedinizin de hisleri olduğunu unutmadan hareket etmeniz gerekir. 

Siz de kedinizin sizin hakkında ne düşündüğünü merak ediyorsanız eğer, kedinizi iyi gözlemleyerek doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here