Kediler insanlara şans getirir mi ?

3
304
kediler şans getirir mi

Kediler şans getirir mi ?

Kediler insanları yüzyıllarca büyülemiş, şans getirmiş farklı kültürlere , farklı medeniyetlere damgalarını vurmuş, çeşit çeşit efsaneye konu olmuş, birçok batıl inancın içinde yer almış, insanların hiçbir dönemde vazgeçemediği muhteşem varlıklardır.

Kedilerle ilgili batıl inançların M.Ö 3000’lere kadar dayandığı tahmin ediliyor. Antik mısır kazı çalışmalarında bulunan  duvar kabartmaları siyah dişi kedilerin tanrıça olarak görüldüğünü gösterir.O zamanlarda kediler öldüklerinde değerli taşlar ve eşyalarla birlikte mumyalanırdı. Onları korumak için kanunlar bile yapılmıştır. Mısırlıların zaaflarını bilen Persliler onları savaşlarda canlı kalkan olarak kullanırdı. Kedilerin düştüklerinde yara almadan kurtulmaları insanların çok dikkatini çekmiş, onların dokuz canlı olduğu inancının gelişmesine sebep olmuştur.

kediler şans getirir mi

 

Batıl inançlara göre kediler

Kedilerin varlıkları ve renkleriyle ilgili birçok batıl inanç geliştirilmiştir. İngiltere de beyaz kedilerle ilgili batıl inanç hala varlığını sürdürmektedir. Örneğin gün içinde beyaz bir kedi gören kişi işlerinin kötü gideceğini düşünür. Bunun tam tersi siyah kedinin uğur getirdiğine inanılır.Bu inanca sahip kişilerin başında İngiliz devrim lideri 1 Charles gelir. 1 Charles kedisinin kaybolduğu gün tutuklanmış daha sonra 1640 İngiltere devriminin lideri Cromwel  tarafından idam ettirilmiştir.

Orta Avrupa da kediye tekme atanın ciddi bir hastalığa yakalanacağına inanılır. Kediyi öldüren eğer bir çiftçi ise o yıl hasatının bereketsiz olacağına inanılır. Hollandalılar eğer bebek sahibi olmak istiyorlarsa eşiğe bebek bırakırlar. İskandinavlar evlerinde besledikleri kedilerin bolluk ve bereket getirdiğine inanırlar. Hindular bol çocuk sahibi olmak için kedi beslerler ve onlara iyi davranırlar.

Günümüzde birçok toplum kara kedinin uğursuzluk getirdiğine inanır. Beyaz kedinin aşk ve mutluluk getirdiğine, sarı kedinin para ve bolluk getirdiğine inanılır. 13 yüzyılda papaz ve rahipler kara kedilerin  şeytanla iş birliği yaptığı rivayetini ortaya koymuşlardır. İnsanlarda bundan etkilenip bu kedilere işkence yapmış bu sıra dışı batıl inançlar günümüze kadar gelmiştir. Gerçekte ise bu sevimli hayvan dostlarımızın bize mutluluk vermekten başka  kötü bi yanları yoktur. Günümüzde ki insan ırkları gibi hayvan ırklarıda çeşitlilik ve farklılık gösterir. Aslında temel sebep sadece budur. Renk ten dolayı gelişen bu bakış açısı sadece safsatadır. Hangi ırktan veya renkten olursa olsun onlar bizim bu evrende beraber yaşadığımız hayvan dostlarımızdır. Günümüzde gelişen teknoloji ve doğru bilgiler sayesinde hayvanlarla ilgili bu kötü söylemler ancak cahil toplumlara özgü utanılacak birer durum olarak kalmıştır. Dünyanın birçok yerinde hayvan hakları birçok toplum tarafından kabul edilmiş  hayvan dostlarımız kanunlarla korunur hale gelmiştir. Kediler suyu neden sevmezler makalemiz ile dostunuz kediniz ile ilgili güzel bilgiler edinebilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here