Kediler Ne Yer? Nasıl Beslenmeliler?

2
823
kedilerde diş sağlığı

Kediler Ne Yer? Nasıl Beslenmeliler?

Kediler ne yer , ne yemez meselesi kedi sahiplerinin kafasını çok kurcalayan bir soru.Bende bu yazıyı yazmadan önce derin bir araştırmanın içine girdim.Ancak çok tatmin edici sonuçlarla karşılaştığımı söyleyemem.Geniş bir kesimin söylediğine göre ev yemekleri kediler için problem teşkil etmiyor ve yedirilmesi de gerekiyor, bir başka kesim ise bu konuda çok daha hassas ve sadece mamayla beslenmeleri gerektiğini söylüyorlar.Aslında bu konuda orta yolu bulmak mümkün.Sonuçta kediler de birer canlı ve her gıdayı kararınca almak onlar için de kesinlikle faydalı olacaktır.Tabi bunun istisnaları var , konu ilerledikçe bunlardan bahsedeceğim.

Kediler Ne Yer? Nasıl Beslenmeliler? 1
yavru kedi bakımı

Bu süreci daha iyi gözlemlemek için kedinin doğumundan itibaren incelemek daha mantıklı olacak sanırım.Veteriner hekimlerin ve kedi bakımı konusunda tecrübeli kişilerin söylediğine göre kediler kesinlikle ilk 2 ay anne sütü ile beslenmeli.Bu sebeple yavru kedileri 2 aydan önce annelerinden ayırmak doğru olmayacaktır.Eğer bu mümkün değilse ve mecburi bir şekilde annesinden 2 aydan daha az bir sürede ayrıldıysa süt tozu kullanabilir veya laktozsuz süt verebilirsiniz.

Kediler ilk 1 ayın sonuna doğru yavaş bir şekilde katı gıdaları yemeye başlamalıdır.

Bu süreçte katı gıdalarla beraber 1 ay daha anne sütü devam etmelidir.Kedi sütten ayrıldıktan sonra asıl kafamızda soru işaretleri oluşturan bölüme gelmiş oluyoruz.

Ev yemekleri mi yemeli yoksa mama mı yemeli? Şunu açıkça söylemeliyim ki siz ne yedirirseniz kedi ömrünün geri kalanında da onu yemek isteyecektir.Bu sebeple tek bir besin türüne bağlı kalmanızı önermiyorum.

İzleyeceğiniz yol aşağıda anlattığım şekilde olursa ne mamalara gereksiz para harcayacaksınız ne de kedinize zararlı besinler vermiş olacaksınız.

Evinizde pişen yemek kedinize uygunsa o yemeği kedinizle paylaşıp , kedinize o gün mama vermeyin.

Eğer uygun olmayan bir besinse o gün kedinize mama verin , yemeğinizi paylaşmayın.Bu sayede kediniz hem çok çeşitli gıdalar tatmış olacak hemde belli bir gıdaya bağımlı kalmayacak.

Bunun dışında kedilerin beslenme günlüğüyle ilgili olarakta gün içerisinde 2 öğün kediler için idealdir.

Zaten bu güzel canlılar günün büyük bir kısmını güzellik uykusuyla geçirdikleri için yemeğe ayıracak fazla vakitleri de olmayacaktır.

Kedinize Vermeniz Halinde Sakıncası Olmayacak Besinler 

  • Pişmiş tavuk , pişmiş balık , ciğer , yürek , dalak , böbrek , sakatat , haşlanmış yumurtanın sarısı(sadece sarısı) , makarna , az miktarda meyve , patates , yoğurt , çorba , lapa halinde pirinç , tavuk suyu , et suyu , tavuk suyuna bandırılmış ekmek vb.

Kedinize verdiğiniz ev yemeklerinin genelinde dikkat etmeniz gereken ölçü şu olmalı.Hangi yemek olursa olsun fazlası zararlı olacaktır.Yoğun yağlı , acılı , baharatlı , tuzlu yemekler kedinize rahatsızlık verecektir.Bu sebeple kedinize ev yemekleri verirken ölçülü olmaya dikkat edin.

Kedinize Vermemeniz Gereken Besinler ;

  • Sert , kılçıklı ve bol kemikli yiyecekler (başınıza durduk yere iş almayın) , yoğun yağlı gıdalar (tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de kalp damar hastalıkları olabilir) , fazla süt (kedinizde hazımsızlık sorunu ve ishale sebep olabilir) ,

Çikolata , bisküvi , fazla meyve suyu , abur cubur (Bu tip ürünlerin yarısından fazlası şeker içerir ve şeker kediler için zararlıdır.) , asitli içecekler , pastırma , sucuk , çiğ ürünler (çiğ ürünler kedinizde bağırsak parazitleri oluşmasına sebep olur.)

Bunların dışında bahsetmem gereken önemli bir konu daha var.Kedilerin özel olarak bazı besinlere alerjileri olabilir.

Örneğin ciğer kediler için iyi bir besin kaynağıdır ancak kedinizin ciğere alerjisi varsa problem yaşayabilir.Bu sebeple kedinize yemek verdikten sonra onu gözlemlemeyi ihmal etmeyin.

Eğer verdiğiniz besinler onu rahatsız ediyorsa farklı besinler denemek kesinlikle mantıklı olacaktır.Kedinizle beraber mutlu , sorunsuz ve uzun bir ömür geçirmeniz dileğiyle.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here