Kediler neden dört ayak üstüne düşer ?

0
331
kediler neden dört ayak üstüne düşer

Kediler neden dört ayak üstüne düşer ?

Kediler neden dört ayak üstüne düşer ? Türkçe’de “dört ayak üstüne düşmek” ve “kedi gibi dokuz canlı” deyimleri sıkça kullanılır. İlki gerçek anlamda bir benzetmeyken, ikincisi iyi bir metafor içeren deyimlerimizin çıkış noktaları abartılı görünüyor olabilir, ama değiller. Kedilerin zorlu koşullar altında hayatta kalabilme yetenekleri, hızları ve çeviklikleri düşünüldüğünde neden ikinci deyimin dilimize girdiğini rahatça anlayabiliriz. Öte yandan “dört ayak üstüne düşme” olayı hem gözleme, hem de bilime dayalı bir gerçek aslında…

Takribi olarak bir metre ve daha üstünde bulunan bir mesafeden atılan ya da düşen kediler bir refleks yetenekleri sayesinde dört ayaklarının üstüne düşmeyi başarabilirler. “Kedi Doğrultma Refleksi” şeklinde isimlendirilen bu doğal tepki süreci, yakın mesafeli durumlarda gözlemlenememektedir. İster sokak kedisi olsun, isterse evden dışarı çıkmamış bir ev kedisi olsun bu refleksin tümünde görüldüğü ve görüleceği kabul edilmektedir. Buna karşın doğumdan itibaren ilk iki ay bu refleksi uygulayamazlar. Yani yeni doğmuş bir kediden böylesi mucizevi bir tepkinin beklenmesi beyhude olacaktır.

Bilindiği kadarıyla cinsi ve cinsiyeti ne olursa olsun, iki aylıktan sonraki her kedinin, sinirsel bir rahatsızlığı olmadığı müddetçe bu refleksi sayesinde dört ayağı üstüne düşeceği kabul edilmektedir. Bir diğer ifadeyle, insanlardaki patella refleksi gibi adeta istemsizce geliştirilmiş bu yetenekleri, avcılıkları sayesinde geliştirilmiş bir yeteneğe dönüşmüştür.

kediler neden dört ayak üstüne düşer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here