Kediler neden ısırır ?

0
490
kediler neden ısırır

Kediler Neden Isırır ?

Kediler neden ısırır ? Kediler yapıları itibariyle doğuştan avcı hayvanlardır. Bizlerin yaramazlık diye algıladığımız bu davranış içgüdüsel bir harekettir aslında. Ancak bu davranışın sevgi, oyun veya tehlike algılaması dışında da birçok sebebi olabilir.

Örneğin yavru kediler diş çıkarma döneminde kamaşan diş etleri sebebiyle masaj niteliğinde de olsa bir şeyleri ısırma ihtiyacı hissederler. Oyun amacıyla da ısırma eğilimi gösterirler. Bu ısırma davranışları bebeklerin doğasında da olduğu için benzer bir sosyalleşme gösterirler. Kedilerde aynı bebekler gibi dış dünyayı ağız yoluyla ısırarak öğrenirler.  Ne yaparsak yapalım bu dönemde kedilerin ısırma alışkanlıklarından vazgeçirmek zordur. Bu dönemin sabırla geçmesini beklemek gerekir. Ancak bebeklik dönemi geçen ama hale ısırma süreci devam eden kedilerin bu alışkanlıklarını terk etmeleri için eğitim verilmesi gerekir.  Çünkü ergen bir kediye ısırma davranışından dolayı sert bir şekilde davranmak kedinin psikolojisini bozabileceği gibi size küsmesine de sebep olur. Çünkü bunu sevdiği için yapar ve karşısında uyguladığınız sert tutum onun sevgisini engeller.ve sizinle iyi bir iletişim kurmaktan vazgeçer.

kediler neden ısırır
kediler neden ısırır

Yavru kedilerin ısırma davranışı biraz büyüdüklerinde örneğin 6 – 7 aylık   olunca geçmeye başlar. Kediler yavruyken bu ısırma eğiliminden zevk aldığınızı hissederse bunu ergenlik dönemine ve ileri dönemlere taşıyabilir. Bu nedenle ısırma alışkanlığını önlemek veya azaltmak adına veterineriniz den yardım almalı ve bu davranışın iyi bir huy olmadığını kedinize öğretmelisiniz.

Kedilerin diş çıkarma döneminde dişlerini kaşıyacak oyuncaklar almalı ve onları bu oyuncaklarla oynamaya teşvik etmeliyiz. Kediler avcı hayvanlar oldukları için kovalama yakalama ısırma eğilimi gösterirler. Örneğin bir kedi sırf eğlence ve oyun olsun diye bir fareyi öldürmeden önce onu saatlerce kovalayıp eğlenebilirler. Mesela onun dikkatini çekecek bir oyuncağı halının üzerinde oynatmaya kalksak hemen bu oyuncağın üzerine atlayıp onu ısırma eğilimi gösterirler.  O nedenle onlara tehlike algısını oluşturacak oyunlardan ve davranışlardan vazgeçmek yerinde olur.

Davranışlara Göre

Kedilerin yapmış olduğu davranışlardan ve hareketlerden onların ısırma eğilimi göstereceği belli olur. Mesela durup dururken aniden kafasını hızlı bir şekilde çeviriyorsa sizi ısırabilir. Bazen kuyruğunu hızlı hızlı sallayıp bizim oyun oynadığını zannetmemizi sağlar ve ısırabilir. Göz bebekleri büyümüşse ısırabilir. Huzursuzlanmaya başladığında ısırma eğilimi gösterebilir. Bazen kulaklarını yere yatırıp ani bir hamle yaparak ısırma eğilimi gösterebilir. BU gibi durumları gözlemlediğimizde müdahale etmeli ve kedimize bunun bir tehlike veya oyun olmadığını hissettirip sakinleştirmeliyiz. Özellikle onu sevmeyi bırakmalı ve kendimizden uzaklaştırmalıyız. Kediler bazen de sırf bulundukları alanları korumak için de ısırabilirler. Sahiplendikleri alana girilmesinden pek hoşlanmazlar. Genellikle sürekli uyudukları veya vakit geçirmek için yattıkları yerlerin işgal edilmesi veya bulundukları ortamın değişmesi de onlarda huzursuzluk veya ısırma eğilimine sebep olur.  Bazen bu davranışlarının altında korku veya sinirlenme duygusu da yatar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here