Kediler Neden Tüy Döker 

2
595
kediler neden tüy döker
kediler neden tüy döker

Kediler neden tüy döker 4 ana başlıkta kategoriye ayırabiliriz. Herkes tarafından sevilen minik canlılar insan bünyesinin aksine hassas bir vücuda sahiptir. Bunla birlikte bir insan hassas psikolojisi bulunuyor. Kendisine yapacağınız en ufak bir iyilik yada kötülüğü algılayabilecek derecede zeki canlılardır.

Kediler Neden Tüy Döker  1
Kediler Neden Tüy Döker

Kediler Neden Tüy Döker, kediler insanların davranışlarını inceleme ve onları değerlendirme konusunda oldukça başarılı canlılardır. Eğer bir kediyi yavruyken alıp büyütürseniz sizi annesi olarak benimseyecektir. Kediler onlara yapacağınız hareketleri önceden hissetmektedir. Kediler Neden Tüy Döker, köpekler gibi bazı hastalıkları hissedebildiği kanıtlanmıştır. Mevsimsel, Cinslerine göre, psikolojik ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak tüylerinin döküldüğü gözlemlenmiştir. Kediler Neden Tüy Döker.

Mevsimsel Tüy Dökülmesi

Cinslerine göre kedilerin her ne kadar sık tüyleri olsa da köpekler gibi tüyleri dökülebilmektedir. Sokak kedilerinin yanı sıra ev kedilerin tüylerinin belli bir dökülme süresi olmayabilir. Kediler Neden Tüy Döker bunların nedenlerinden birisi ısı, ışık ve hava sıcaklığıdır.

Doğada avcılık konusunda usta olan bu canlıların doğal yaşam ortamı tabiatın içidir. Lakin sonradan yani laboratuvar ortamında genetikleriyle oynanması sonucu farklı kedi türleri de oluşmuştur.Doğal ortamında yaşayan kedilerin tüy dökmeleri yılın belli aylarında olurken ev kedilerinin durumu aynı değildir.

Kediler Neden Tüy Döker ev içinde sürekli olarak ısı, ışık ve havanın aynı olmasından dolayı vücutları belli ortam değişikliğine adapte olmaktadır. Bu yüzden tüy dökülmeleri bütün bir yıla yayılmaktadır.

Koltukların kenarlarında, yastığınızın üzerine, havluların üzerine hatta yemeklerinizin içine kadar tüyle uçuşa bilmektedir. Kedinizin mevsimsel tüy dökülmesinden farklı bir sebepten dolayı daha sık tüy döktüğünü gözlemliyorsanız .? Kediler Neden Tüy Döker, bunun farklı bir nedeni mamasından kaynaklı yada hasta olmasından dolayı olabilir.

Kediler Neden Tüy Döker
Kediler Neden Tüy Döker

Psikolojik Tüy Dökülme

Kedilerinde insanlar gibi psikolojileri bozulabilir. Doğru okuyorsunuz kediler insanlar gibi strese girebilir ve psikolojilerinde bazı sorunlar olabilir. Eğer kedinize ilgi göstermiyorsanız, o na kızıyor ya da bağırıyorsanız kediniz için zor günler başlıyor demektir.

Strese giren kedilerin tüy döktüğü bilinen bir durumdur.

Kedilerin gebelik dönemi boyunca yani ortalama 2 aylık bir periyotta strese bağlı olarak normalden daha fazla tüy dökmektedir. Kediler Neden Tüy Döker, hassas bir dönem olduğunu hisseden kediler de insanlar gibi hamilelik süreçlerine dikkat etmektedir. Hormon değişikline bağlı olarak dökülen tüy sayısı da artmaktadır.

Beslenme Durumuna Göre Tüy Dökme

Yavru Kediler

Eğer yavru (0-3) aylık bir kediye sahipseniz ani mama değişikliğinden kaçınmalısınız. Mamayı vereceğiniz yer sessiz , sakin olmalıdır ve kesinlikle her kesin geçtiği yada kullandığı bir alan olmamalıdır. Kediler Neden Tüy Döker, ilk aylarda kuru mama kullanımı yavru kediler için önerilmez.

Onun yerine ılık su ile yumuşatılmış besinler ile doyurulmalıdır ve gereğinden fazla besin verilmemelidir. Ayrıca masada kalan yemeklerinizi kesinlikle kedinize vermemelisiniz. Yoksa kediniz büyüdükçe tezgahların ve masaların üzerinde gezen bir kedi olacaktır.

Yavruyken beslenme durumuna göre yaşına girdiğinde alışkanlık durumu olacağından dolayı dikkatli ve büyük bir ilgi gerekmektedir. Yavru kediler ıslak mamalardan kullanabilirler. Kuru mamaların içinde bir kedi için gerekli enzimler ve proteinler bulunmaktadır.

Olgun Kediler

Kediler Neden Tüy Döker
Kediler Neden Tüy Döker

Eğer daha büyük bir kediye sahiplendiyseniz ; ilk olarak o nu veterinere götürmeli bakım ve kontrollerini yaptırmalısınız. Kediler neden tüy döker, alerjik bir durumun olmasına karşın kedinize uzman veteriner tarafından kontrol edilmesi şarttır.

 

Daha sonra ilk 1 hafta kedinizi bulduğunuz yerde mama vermenizi önerilmektedir. Kedinizin sevdiği mamayı bulamıyorsanız ani mama değişikli yapmamalısınız. Kediler Neden Tüy Döker.

Cinslerine Göre Tüy Dökme 

1.Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri

Sphynx Kedisi, Cornish Rex, Tonkinese, Devon Rex, Sibirya Kedisi gibi bazıları çok tüylü bazıları ise tüysüz olan bu cinsler tüy dökmeyen kedi türleri olarak bilinmektedir. Bu türler harici kediler genel olarak tüy döken kedi türleridir. Kedinizin düzenli olarak bakımını yapmak, patileri dahil taramak ortalıkta tüy görmenizi engelleyecektir.

Son zamanlarda popüler olan kedi ve köpek tarama eldivenleri tüy toplama konusunda oldukça iyidir. Kediler Neden Tüy Döker.

2.Tüy Döken Kedi Cinsleri

Japon ve Amerikan “Bobtail” kedisi, Chinchilla, Main Coon, Norverç Orman kedisi, İran kedisi gibi türlerin bakımı oldukça zor ve zaman alabilmektedir. Kediler Neden Tüy Döker, ortalama 12 ile 16 saat arası uyuyan kedilerin geri kalan saatlerinde sahiplerinden ilgi bekledikleri, onlarla oyun oynamalarını, gezdirmelerini istemektedir.

Kedilerin tüy dökme nedenlerini kısaca bahsetmiş olduk. Tabi ki nedenleri sadece bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Düzenli araklıklarla kedinizi mutlaka veterinere götürmeli bakımlarını, önerilen mamalarını kullanmalısınız.

Kediler Neden Tüy Döker  2

Evde beraber yaşadınız bu canlı hem ev arkadaşını, hemde kendi bebeğiniz gibidir. Göz önün ayırmamalı, her zaman kontrol etmeli, düzenli olarak sağlıklı bir şekilde beslemelisiniz. Obur bir canlı olan kedi türlerine sık sık mama vermemelisiniz. Gün içinde sık aralıklarla yemek yiyen kediler de kilo almaya müsait canlılardır.

Her ne kadar halk arasında ” nankör ” olarak adlandırılsalar da bu doğru olmayan bir kanıdır. Kediler oldukça sahiplenen ve benimseyen bir hayvan türüdür.

Siz ne kadar karşınızdakine önem ve değer verirseniz kediniz yada bir başka canlı da size o kadar önem verecektir. Karşılık beklemeden seven bu canlılardan ders çıkarta biliriz. Bu makalemizde kedilerin neden tüy döktüğünü incelemiş olduk.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here