Kediler Rüya Görür mü?

0
609
Kediler Rüya

Kediler Rüya Görür mü?

Minik kedi dostlarımızın rüya gördükleri bilinmektedir fakat rüyalarında neler gördüklerini konusunda yalnızca tahmin yürütebiliriz. Minik dostumuz, rüyasında evinizin balkonundan sarkarak dışarıdaki kuşları seyrediyor ya da sizinle oyun oynadığı anları tekrar yaşıyor olabilir. Belki de onu ödüllendirdiğinizi ve en sevdiği mamasından verdiğinizi görerek mutlu oluyor olabilir.

Kediler Rüya Görür mü? 1
Kedilerde Uyku

Kedilerin rüya gördüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Biz insanlardaki gibi minik dostlarımızın da uyku şekli aynıdır. Uykunun iki türü vardır. Bunlar REM (rüyaların görüldüğü dönemdir) ve REM DIŞI (derin uyku) halidir. Kedilerinizin REM uykusuna olduğunu, bacaklarının seğirmesinden ve bıyıklarını kıpırdatmasından anlayabilirsiniz. Bir çok kedi videosunda kedilerin rüya gördüğü hallerini izlerken bacaklarını seğirtiğine şahit olabilirsiniz. Nitekim aşağıda videosunu da izleyeceksiniz. Bu REM uykusu kedilerin uykuda oldukları zamanın yaklaşık olarak %30’unu kapsar. Bizlerde uykuda olduğumuz zamanın %20’sini REM uykusunda geçiririz.

Minik dostlarımız uykularının geri kalanında yani rüya görmedikleri zamanlarda derin uykuda olurlar. REM DIŞI, yani derin uykudayken vücut, kemik ve kasların onarımı ile ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesiyle uğraşmaktadır. Uyku bu yüzden dostlarımız için çok önemlidir. Bu uyku halindeyken kedilerimizin yalnızca göğüs kafesinin sessizce inip kalktığını görürüz ve biz kedi sahipleri bunu büyük bir keyifle izleriz.

Bu arada bir konuya değinmeden de edemeyeceğim. Kedi sahipleri olarak kedilerimizin fazlaca uyumasından şikayetçi olmayı ya da bu konuyu düşünerek tedirgin olmayı bir kenara bırakarak, onlarla daha fazla oyun oynamayı ve onlara daha fazla vakit ayırmayı amaç edinmeliyiz. Eminim ki pek çoğumuz bu konuda fazlaca duyarlı ve zaten bunu böyle yapıyor. Fakat minik dostlarımız için her gün bir şey daha öğrenmeli ve ona faydalı olabilecek bilgileri uygulamayı amaç edinmeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here