Kediler Su İçer Mi?

0
233
kedi

Genellikle televizyonda yer alan filmler, kedilerin süt içtiğini gösterse de, bu tam olarak doğru değildir. Kedilerin sütü sevdiği çok aşikar olsa da kediler suyu da çok severler. Kediler Su İçer Mi konusunda sorularınız varsa şayet, sizlerin bu sorularını cevaplamak için bu yazımızı yazdık.

Yavru Kediler Su İçer Mi?

kediler su içer mi

Yavrular anne sütünü dört hafta kadar içmesine rağmen, suya da ihtiyaçları vardır. Sütten kesmeden sonra, yavru kedilerin çoğu süt şekerini verimli bir şekilde sindirme yeteneğini kaybeder, bu nedenle birincil hidrasyon kaynakları sudur.

Kediler İçin Uygun Hidrasyon Neden Önemli?

Hidrasyon, dengeli elektrolitlerin, vücuttaki belirli minerallerin ve sıvıların fizyolojik durumudur ve bu dengenin korunması önemlidir. Su, dolaşımdan sindirime kadar her şeyi etkiler.

Kedilerde Dehidrasyon Belirtileri

Kediniz su kabını ihmal ederse, susuz kalabilir. Kedilerde dehidrasyon belirtileri şunlardır:

  • Kuru ağız
  • Uyuşukluk veya depresyon
  • Nefes nefese
  • İştah kaybı

Yukarıdaki işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, veterinerinizi arayın. Kedinize sıvı verebilir, olası hastalıkları ekarte edebilir ve gelecekte su kaybını önleme konusunda rehberlik edebilir.

Kedinizin Daha Fazla Su İçmesini Sağlama

Kedinizin daha fazla su içmesini sağlamak zor olabilir. Sevdiği bir şey bulana kadar deneme yapmanız gerekebilir. Kedinizin nasıl tepki verdiğini görmek için aşağıdaki önerilerden bir veya daha fazlasıyla başlayın. 

kediler

  • Doğru Su Kabını Seçin: Kedinizin mevcut su kabı derin ve darsa, rahatsız edici olan bıyıklarına dokunabilir. Kedinizin su kabını daha fazla içip içmediğini görmek için daha geniş ve daha sığ bir kaba almayı deneyin.
  • Doğru Yere Yerleştirin: Kedinizin yemek ve su kaselerini eski bir alana sokmak cazip gelse de, kediler köşeye sıkıştırılmayı sevmezler. Çevrelerini hızlı bir bakışta görebilecekleri yerleri tercih ederler.
  • Taze Tutun: Su ne kadar uzun olursa o kadar çok parçacık toplar. Toz, kir, saç ve daha fazlası kedinizin su kabında toplanıp onu içmeye daha az meyilli hale getirir. Kasesine günde bir ila iki kez taze su koyun.
  • Islak Yiyecekler Ekleyin: Kedinizi nemli tutmak için tek yol su değildir. Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve hala yeterince içmiyorsa, ona ıslak kedi maması vermeyi deneyin . Suyun tamamen yerini alamamasına rağmen, ıslak mama takviyesi vermek, su kaybını önlemeye ve su alımını arttırmaya yardımcı olabilir. 

Kedinizin su içmesi onu mutlu ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır. Kedinizin toplam su ihtiyacını karşılayacak olan ıslak kedi maması seçenekleri, kedinizin su ihtiyacını giderecektir.

Kedilerin yeterince sıvı alamamaları böbrek rahatsızlıklarına ve idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir. Bunlar kedinizin yaşam kalitesini düşürür bu sebeple sıvı kaybı dikkatle ele alınması gereken konular arasında yer alır. Kediler su içer mi? diye hala merakınız varsa şayet daha detaylı araştırma yapmak için kedinizin durumuna göre bir veterinere giderek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Herşeyin fazlasının zarar olduğu gibi, kedilerde fazla su içmekte kedilere zarar verecektir. Eğer kedinizin çok fazla su isteği varsa, ağzında kuruma ve halsizlik gibi durumlarla karşı karşıya geliyorsanız, derhal size en yakın olan veterinere kedinizi götürmeli, gereken önlemleri almalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here