Kediler suyu neden sevmezler ?

2
958
Kediler neden suyu sevmez

Kediler suyu neden sevmezler ?

Kediler suyu neden sevmezler aslında hepimiz bir çok kez buna tanıklık etmişizdir. Kediler sudan nefret etmeleri ile ünlüdür. Neyse ki kediler için banyo nadiren gereklidir. Ama sudan neden bu kadar çok nefret ederler hiç merak ettiniz mi ? Gelin birlikte inceleyelim. Kedilerin aslında bazıları ise suyu çok sever. Musluktan akan suya patisini vuran bir çok kedi görebilirsiniz. Suyla oynamayı da severler aslında.

Kedilerin suyu sevmemesinin bazı nedenleri vardır.

Kediler suyu neden sevmezler ? 1

Davranışsal Nedenler

Genelde değişime ve deneyimlere köpeklerden daha fazla kapalıdırlar. Suya maruz kalan kedi vücutlarının içlerinin sırılsıklam olma hissini sevmez, kediler yavruyken suya maruz kalmışsa bu durumdan kötü etkilenebilir. Kediler suyu neden sevmezler diye düşündüğünüzde aslında onun küçüklük travması olabileceğini de düşünebilirsiniz.

Titizliklerinden

Kediler çok titiz yaratıklardır. Kendilerini temizlemek için çok fazla zaman harcarlar ve muhtemelen tüylerinde normal kokmayan ve normal olmayan bir şeye sahip olmanın büyük hayranı değillerdir. Onlara banyo yaptırarak fazla iş çıkarmış oluyoruz.

Biyolijik Nedenleri

Bir çok kedi balıkların tadını sevse de deniz, nehir canlıları değildir. Evcil kediler genellikle kuru, kurak alanlarda yaşayan kedigil soylarındandır. Yüzmeyi hiç öğrenmemişlerdir çünkü bu evrimsel bir ihtiyaç değildir.

Bir kedinin tüylerinin üst tabakası genellikle su direncine sahiptir. Ancak tüyleri tamamen sırılsıklam ise oldukça ağır hale gelir. Bu her zaman ki gibi manevra kabiliyeti ve hızlı olmadığına ona hissettirir. Kediler ihtiyaç duydukları her zaman bir durumdan kurtulabileceklerini bilmeyi severler. Ağır ve yavaş hissetmek onlara göre değildir. Kediler insanlardan daha yüksek vücut ısısını korurlar ve sıcak kalmaları daha zordur. Bu bakımdan ıslak tüylü olmak soğuktur. Bu nedenlerden dolayı sevmedikleri takdirde kedinizi yıkamaya zorlamayın eğer kedinizi yıkamak isterseniz bunun hakkında ipucu verelim.

Banyo kediler için pek lazım değildir. Kedinizin tıbbı nedenlerle yıkanması gerekiyorsa veya herhangi bir nedenle aşırı derece kirlendiyse banyoyu daha az stresli hale getirmenin yolları vardır. Suyun sıcak olduğundan emin olun ve köpük banyosu olmaması için herhangi bir şey suya ilave etmeyin. Yavaşça okşayarak ve konuşarak başlayın. Küveti doldurun akan suyun sesi ve sıçraması işleri daha da zorlaştırır. Küveti katlanmış bir havlu ile (tabi ki ıslak olucak) hizalayın. Böylece üzerine koyduğunuzda tutacakları bir şey varmış gibi hissederler. Kaygan bir küvet zemini kedi için daha fazla strese yol açacaktır. Dikkatlice su dökmek için kap kullanın. Son olarak yüz ve göz çevresine son derece dikkat edin. Banyo bittiğinde kedinizi kurutmak için bir havlu kullanın ve kurumasını bitirebilmesi için güzel ve sıcak bir yer sağlayın.

Kedinizi Kurutmak

Pamuklu havlular suyu emer ve kedinin kuruması için mükemmel bir seçenektir. kurutucu kullanmanız gerekiyorsa makineyi düşük sıcaklıkta kullanın ve 4,7 cm kediden uzak tutun. İlk kez kurutucu kullanacak iseniz önce kedinize yaklaştırmadan açın ve nasıl tepki verdiğini izleyin. Eğer korkmuş gibi davranırsa kurutucu kullanmayın. Tepki vermez ise kedinize yavaşça yaklaşın korkmadan bunu yapmanıza izin verir ise kurutun.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here