Kediler ve Köpekler Alkol İçerse Ne Olur?

1
346
Kediler ve Köpekler Alkol İçerse Ne Olur
Kediler ve Köpekler Alkol İçerse Ne Olur

İnsanların en yakın dostu olan köpekleri ve kedileri elleriyle zehirleyen onlara zarar veren insanlarda vardır. Kediler ve köpeklere alkol içirerek onların tepkilerini izlemekten çok hoşlanıyorlar. Her ne kadar bu korkunç bir durum olsa da insanlar için zevkli bir durumdur. Peki, Kediler ve Köpekler Alkol İçerse Ne Olur?

Her evcil hayvan sahibi, alkolün köpekler ve kediler için toksin olduğunun farkında değildir. Yapılan araştırmalara göre, az miktarda da olsa alkole maruz kalmak evcil hayvanları öldürebilir. Eğer evinizde bir parti düzenliyorsanız, parti de de alkol olacaksa, köpeğinizi ve kedinizi parti dışında güvenli bir yerde bırakmalısınız.

Kediler ve Köpekler de Alkol Kullanımı

Bir hayvanın su kabına bira veya şarap koymak, bir köpeğin veya kedinin alkole maruz kalmasının tek yolu değildir. Alkol içeren yemekler, gargara,temizlik ürünleri ya da öksürük şurupları gibi diğer ilaçları yanlışlıkla veya bilerek kullanırlarsa yine alkole maruz kalabilirler. Bazı kedi ve köpek diş bakım ürünleri satan kişiler, ürünlerin içine %25 miktarda alkol ekleyerek bir kokteyle eş değer hale getirebilirler. Yapılan araştırmalar, zamanla aşırı alkol tüketen insanların, karaciğer ve böbrek hastalıkları yaşadığını ön plana çıkarmıştır.

kediler ve köpekler

Her ne durumda olursa olsun, alkol köpekler ve kedigiller için iyi bir durum değildir. Köpekler ve kediler yeterince yemek tüketimi yaptıklarında zaten bu gibi takviye gıdalara ihtiyaç duymayacaktır.

Kediler ve Köpekler 

Bazı alkollü içecekler köpekler ve kediler için diğerlerinden daha tehlikelidir. Bira, genellikle %4 civarında alkol içerirken, şarap %10 alkol içermektedir. Ancak bazı sert likörler %90 a kadar alkol içermektedir. Küçücük bir likör bile bir kediyi veya köpeği öldürebilir. Evinizde yer alan bir likör kabini veya alkol varsa, orayı kilitli tutmak sizin için daha iyi olacaktır. Tüm alkollerden, evcil hayvanlarınızı uzak tutmanız gerektiğini asla unutmayın.

İnsanlarda olduğu gibi, bir köpek veya kedi alkole maruz kaldığında merkezi sinir sistemlerinde depresyona neden olur. Bir evcil hayvanın sinir sistemi üzerindeki etkileri bir çok yönden insanınkiyle benzerlik göstermektedir. Bir köpek veya kedi alkol kullanırsa yavaşlar, uyuşuk hale gelir ve koordinasyonunu kaybeder. Şayet yüksek miktarda alkole maruz kalırsa sinir sistemleri, solunum ve kalp atış hızları da yavaşlar. Vücut sıcaklıkları düşer. Kan kimyası değişir. Bu esnada, evcil hayvanların ölümü genellikle kalp durması nedeniyle olur. Kedi ve Köpeklerde yalnızca ölüm değil, alkol zehirlenmesi de olabilir.

Kedi ve köpeklerde alkol zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Yürüme ya da ayakta durma, koordinasyon eksikliği, uyuşukluk, yavaş nefes alma hızı, aşırı idrara çıkma, kusma veya tepkisizlik gibi davranışlardaki değişiklikleri izleyin. Bazen bir köpek veya kedinin nefesinde bir alkol kokusu olabilir. Bir köpek veya kedi alkole maruz kalmadan önce tam bir yemek yerse, alkol toksisitesinin belirti ve semptomları iki saat kadar gecikebilir.

kediler ve köpeklerde alkol zehirlenmesi

Alkole maruz kalan köpekler ve kediler de kan şekeri seviyelerinde aşırı düşüşler olabilir. Kediler ve Köpeklerde beyin hasarları olmaması için ona hızla glikoz enjekte edin. Çok düşük kan şekeri de hayvanlarda nöbetlere neden olabilir.

Kediler ve Köpekler Alkol Alırsa Tedavisi

Bu belirtilerden herhangi biri köpeğiniz veya kedinizde varsa, onları derhal bir veterinere ya da hayvan acil servisine götürün. Bir veteriner, alkol zehirlenmesi olan bir kediye veya köpeğe uyguladığı tedavi türü, köpeğin yediğine, hareketlerine göre değişir. Veteriner hekşm muhtemelen kanda olan alkol miktarını ölçecek, tedaviye başlamadan önceki kan değerlerini de kontrol edecektir.

Şayet bazı hayvanların aldığı alkol miktarı azsa, tedavi gerektirmeye bilir. Her ne kadar bir hastanede yatmayı gerektirecek derecede alkol almak çok nadir olsa da, tıpkı sizin gibi, partiler ve aile toplantıları evcil hayvanınız için çok zor olabilir. Tatil mevsimi özellikle stresli geçebilir. İnanılmaz derecede size bağlı, sadık olan hayvanınızın böyle parti ve toplantılarda huzursuz olduğunu farkedebilirsiniz.  

Bu durumda, normalde yapmadığı davranışları sergilemelerine neden olabilir. Eğer kediniz ve köpeğinizle eğlenmek istiyorsanız bunu ona alkol vererek yapmayın. Kediniz ve köpeğiniz sizlerin sevgisine muhtaçtır. Eğer bir kediyi veya köpeği öldürmek istiyorsanız ona alkol verebilirsiniz. Böylece evcil hayvanınınızın sizin hayatınızdaki varlığına son vermiş olursunuz. Evcil hayvanlara bunu yapmayın. Onların da bir canı var. Ve sizden istedikleri tek şey sevgi. Alkol değil. 

 

1 YORUM

  1. […] Asıl Hayvan severlik bu noktada belirginleşir. Unutmamak gerekir ki doğadaki Vahşi Hayvanlar haricinde diğer hayvanlar, kendilerine zarar verilmediği sürece insana ve doğaya zarar verme eğilimi içine girmemektedir. Hayvanları seven kimseler hayvanlara olan sorumluluklarını yerine getirdikçe toplum fertleri tarafından ilgi çekecek ve örnek teşkil edeceklerdir. Bu kimseler sokakta dahi gördükleri yaralı hayvanlara sahip çıkıp Veteriner Kliniklerine tedavi edilmesi için götürmektedirler. Bu aynı zamanda Hayvan sever bir özellik olmakla birlikte Sosyal sorumluluktur. Hayvan seven insanların aynı zamanda öz güvenli ve öz saygısına hakim kimseler olduğu da bilinmektedir. Hayvanları seven insanların özellikleri hayvanlar hakkında ilginç bilgilere de sahip olmaktır. Mesela hayvanlar alkol kullanır mı içerse ne olur ? […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here