Kedilerde Aşı Takvimi

1
609
Kedilerde Hastalıklar

Kedilerde Aşı Takvimi

Aşının özellikle yavru kediler için hayati önem taşıdığını vurgulamadan geçemeyeceğim. Kedilerde aşı takvimi çok önemlidir. Enfeksiyona yakalandıklarında yeteri kadar bağışıklık kazanmamışlarsa çoğunlukla ölümle sonuçlanır. Kedinize kesinlikle ateş düşürücü ve aspirin vermeyin. Aşıya gitmeden önce kedinizin sağlıklı olmasına dikkat edin. Süt emen kediler sütten kesilmeden, hamile kedi ise doğum yapıp-sütten kesilmeden aşıya götürülmemeli. Ayrıca aşıdan 2gün önce ve 2 gün sonraya kadar kedinizi kesinlikle yıkamayın.

Kedilerde Aşı Takvimi 1
Exotic Shorthair Kedisi

İşte Aşı Takvimi:

7-9. hafta Karma Aşısı (3′lü ya da 4′lü )
12. hafta Karma (2.aşı)
13. hafta Lösemi (FeLV)
16. hafta Lösemi (2.aşı)
18. hafta Kuduz Aşısı

Kuduz, Lösemi ve Karma aşılarının her yıl yapılması gereklidir. Bu aşıların her yıl aynı tarihlerde yapılmasına dikkat edilmelidir. (aşı fiyatları genel olarak 25-40tl arasında değişmekte. sizden daha yüksek ücret talep edilmesine izin vermeyin. ) Aşı sonrasında kediniz birkaç defaya mahsus olmak üzere kusabilir, halsizleşebilir. Belirtilerin devam etmesi durumunda veterinerinizle görüşün.

Aşılar tamamlanıncaya kadar kedinizi sokağa bırakmayın ve başka kedilerle yakınlaşmasına izin vermeyin. Aşıları bittikten sonra sokakta diğer kedilerden mikrop kapmayacak kadar sağlıklı olacaktır.

Son olarak, kedinizin iç-dış parazit ilaçlarını/aşılarını düzenli yaptırmanız sizin sağlığınız içinde önemli.(iğne 10tl, hap 3 tl) Unutmayın, parazit aşıları yapılmış evcil bir hayvan evinizdeki peluş oyuncaklar kadar zararsızdır.

Bol patili günler.

Kedilerde Aşı Takvimi 2

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here